MON podpisało umowę na dostawę samolotów dla VIP-ów

3 kwietnia 2017, 09:45 Alert

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zawarło z Boeing Company umowę na dostawę trzech samolotów typu Boeing 737-800 w ramach realizacji programu „Zabezpieczenie transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie (VIP)”, podał resort. Wartość umowy netto wynosi 523 644 900 USD, podano także.

Boeing 737-800 / fot. Wikimedia Commons

„To nie jest tylko i wyłącznie samolot do przewozu najważniejszych osób w państwie. […] Samolot ma odpowiednie systemy ochrony pasywnej i aktywnej, tam będą systemy łączności do poziomu 'tajne’ i to gwarantuje możliwość kierowania państwem właśnie z pokładu tego statku powietrznego. Z wiedzy, którą dysponuję, jest to samolot, oczywiście mniejszy, ale zabezpieczony porównywalnie jak samoloty 'Air Force One’. To świadczy o tym, że znajduje się w gronie najlepiej zabezpieczonych samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie” – powiedział wiceminister obrony Bartosz Kownacki, cytowany w komunikacie.

Pierwszy samolot zostanie dostarczony do 15 listopada 2017 roku, kolejne w 2020 roku. Odbiorcą samolotów będzie 1. Baza Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Zasięg samolotu umożliwia przeloty transatlantyckie. W konfiguracji HEAD na pokład można zabrać ok. 70 pasażerów, a w wersji pasażerskiej – ok. 130, podano także.

„Możemy dzisiaj ogłosić pełny sukces tego postępowania. Chciałbym jeszcze raz podkreślić – przez 27 lat nie udało się tego zrobić. 27 lat czekaliśmy na samolot dla najważniejszych osób w państwie. W przeciągu 9 miesięcy, kiedy pani premier Szydło podjęła taką decyzję, kiedy rząd podjął stosowną uchwałę przeznaczając odpowiednie środki na zabezpieczenie tego transportu, udało się obydwa postępowania przeprowadzić, zakończyć je sukcesem” – dodał Kownacki.

Umowę dotyczy dostawy trzech samolotów typu Boeing 737-800, w tym: jednego samolotu używanego w konfiguracji pasażerskiej oraz dwóch samolotów BBJ 2 (typ 737-800 w wersji biznesowej) w konfiguracji z salonem HEAD. Wraz z samolotami dostarczony zostanie pakiet logistyczny zapewniający początkową eksploatację samolotów, pakiet szkoleniowy (dla personelu latającego, technicznego i pokładowego) oraz ponad dwuletni okres wsparcia eksploatacji, podano również.

„Umowa na dostawę samolotów 'średnich’ typu Boeing B737-800 oraz podpisana w dniu 14 listopada 2016 r. umowa na dostawę dwóch samolotów 'małych’ typu Gulfstream G550 jest kolejnym etapem realizacji programu wieloletniego 'Zabezpieczenie transportu powietrznego najważniejszych osób w państwie (VIP)’, ustanowionego w dniu 30 czerwca 2016 r.” – podsumowano w komunikacie.

ISBNews