Morawiecka: Pierwsza energia z offshore popłynie w latach 2025-2026

1 lipca 2019, 07:30 Energetyka
wiatraki morskie farmy wiatrowe offshore

Liczymy, że pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych PGE na Bałtyku popłynie do polskich domów w latach 2025-2026 – powiedziała PAP w Brukseli Monika Morawiecka z PGE Baltica.

Morawiecka wzięła udział w piątek w Brukseli w konferencji poświęconej transformacji energetycznej państw członkowskich.

„Morskie farmy wiatrowe to chyba najważniejsza inwestycja PGE początku lat 20. tego wieku. W tej chwili nasz pierwszy projekt – a mamy łącznie trzy koncesje na Morzu Bałtyckim – jest na etapie końcowych uzgodnień jeśli chodzi o decyzje środowiskową. Mamy decyzję środowiskową, mamy pomiary wiatru, niedługo będziemy mieć badania geologiczne” – powiedziała PAP w trakcie konferencji.

Jak dodała, zawarta została też umowa przyłączeniowa z PSE. „Wiemy więc już, że farmy będą połączone z polską siecią energetyczną. Liczymy, że pierwszy prąd z tych farm popłynie do polskich domów na przełomie lat 2025-2026. To oczywiście jeszcze kilka lat, ale te projekty mają to od siebie, że się je dłużej przygotowuje, a krócej buduje” – powiedziała.

Jak dodała, w kwestii tej inwestycji współpraca z Komisją Europejska jest bardzo dobra. „Są bardzo przychylni. Rozmawiamy już o konkretnych rozwiązaniach, jeśli chodzi o możliwości skorzystania z funduszy europejskich” – zaznaczyła.

Jak dodała, projekty farm wiatrowych są bardzo drogie, są – ze względu na skalę – kapitałochłonne, dlatego też PGE liczy na dofinansowanie ze środków europejskich. „To jest inwestycja rzędu kilkunastu miliardów złotych. Każde fundusze, które można dostać przed jej zbudowaniem bardzo pomogą obniżyć koszty dla odbiorców” – wskazała.

PGE chce do 2030 r. zainwestować miliardy złotych w budowę farm wiatrowych na Bałtyku, aby na morzu stanęły wiatraki o łącznej mocy 3,5 GW.

Polski rząd oczekuje, że poprzez dywersyfikację źródeł energii i inwestycje m.in. w morskie farmy wiatrowe uda się zmniejszyć udział węgla w miksie energetycznym nawet poniżej 60 proc. do 2030 roku (z obecnych ponad 80 proc.). Tak wynika z przedstawionego w listopadzie ubiegłego roku przez Ministerstwo Energii projektu dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku”.

Polska Agencja Prasowa

Projekty budowy morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Stan na 2018 r. Grafika BiznesAlert.pl

Projekty budowy morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku. Stan na 2018 r. Grafika BiznesAlert.pl