Morawiecki: Przed 2020 rokiem wariant rozwoju kolei dużych prędkości

17 listopada 2016, 07:30 Infrastruktura
kolej
fot. PKP PLK

Ministerstwo infrastruktury pracuje nad projektem kolei dużych prędkości i przed rokiem 2020 chcemy zaproponować pewien wariant ich rozwoju – powiedział w środę w Sejmie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

– Wiemy, że dzisiaj nas nie stać na to, żeby je szybko rozwijać, ale nie chcemy, żeby nie istniały – mówił Morawiecki na posiedzeniu sejmowej komisji ds. gospodarki. Odpowiadał w ten sposób na pytanie posła Jana Klawitera (niez.), czy rozważa się w ramach Planu Odpowiedzialnego Rozwoju budowę kolei jeżdżących z prędkością ok. 400 km/h.

– Polska jest krajem płaskim, nie jakimś wielkim terytorialnie. Przydałoby się, żebyśmy mieli szybsze koleje i w tym kierunku będziemy dążyć, aczkolwiek nie zapisaliśmy tego jako sztandarowy projekt, bo w ślad za tym musielibyśmy pokazać kilkadziesiąt miliardów na sfinansowanie. A tego dzisiaj nie mamy, bo przejęliśmy też pewną perspektywę, jeśli chodzi o unijne środki” – wyjaśnił Morawiecki.

– Już dzisiaj jest w tej księdze wzmianka o tym, że ministerstwo infrastruktury pracuje nad tymi kolejami. Przed rokiem 2020 chcemy zaproponować pewien wariant ich rozwoju – podkreślił wicepremier.

W Planie Morawieckiego jako przykładowy program rozwojowy przedstawiono program „Luxtorpeda 2.0”. Mówi się tam m.in. o projektowaniu i produkcji polskich pojazdów na potrzeby komunikacji miejskiej i stworzeniu aglomeracji łódzko-warszawskiej w oparciu o szybką kolej.

Koleje dużych prędkości są też elementem rozważań o budowie Centralnego Portu Lotniczego.

Źródło: Polska Agencja Prasowa