Morawiecki: Działalność Polskiego Funduszu Rozwoju nie naruszy zasad konkurencji UE

20 lipca 2016, 16:45 Innowacje
Morawiecki
Źródło: Ministerstwo Rozwoju

– Nie niepokoje się o ewentualne zastrzeżenia Komisji Europejskiej, ponieważ  działalność Polskiego Funduszu Rozwoju będzie wzorować się na funkcjonujących już we Francji czy Włoszech podobnych instytucjach – powiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas spotkania w warszawskim oddziale Klubu Jagiellońskiego. Odpowiedział w ten sposób na krytykę inicjatywy rządu.

– Będziemy stosować mechanizmy podejmowania decyzji w sposób tak poukładany, żeby z punktu widzenia pomocy publicznej nie zostało to uznanie za część sektora krajowego. Może wystąpić faktycznie niegroźne „przeciąganie liny” przez pewien czas ale zależy nam, aby to była instytucja rozwojowa, a nie część budżetu państwa, jak dzisiaj Bank Gospodarstwa Krajowego. Będzie ona odłączona od budżetu państwa – powiedział Mateusz Morawiecki.

W kwietniu Ministerstwo Rozwoju poinformowało o powstaniu Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) na bazie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe. PFR ma być polską instytucją finansową wspierającą realizację planu Morawieckiego. Nowy podmiot ma integrować takie instytucje, jak m.in.: KUKE, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Agencję Rozwoju Przemysłu.