Morawiecki: 1,9 mld zł dopłat do przemysłu energochłonnego pozwoli ochronić miejsca pracy

18 czerwca 2019, 14:30 Energetyka
energia elektryczna energetyka żarówka fot. Pixabay
fot. Pixabay

By uzyskać rekompensaty dla branż energochłonnych, trzeba będzie złożyć wniosek do 31 marca danego roku. Decyzje o ich przyznaniu i wysokości będzie podejmował prezes URE do 30 września danego roku – mówiła we wtorek na konferencji po rządzie szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Ok. 1,9 mld zł dopłat do przemysłu energochłonnego pozwoli ochronić miejsca pracy w polskim przemyśle – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak tłumaczyła we wtorek Emilewicz, formuła wyliczania wysokości rekompensat uwzględnia średnie ceny uprawnień do emisji.

Pierwsze uprawnienia będą wypłacone za rok 2019 w roku 2020 – powiedziała szefowa MPiT.

„Rosnące ceny uprawnień przekładają się zatem na wyższy poziom rekompensat. W rezultacie rekompensaty skutecznie obniżą koszty energii o kilkadziesiąt proc. (…) Rekompensaty można finansować z przychodów ze sprzedaży aukcyjnej uprawnień do emisji” – wskazała Emilewicz. Dodała, że w Polsce w 2018 r. dochody z aukcji wyniosły ok. 5 mld zł, w 2019 może to być kwota nawet dwa razy większa.

„By uzyskać rekompensaty, trzeba będzie złożyć wniosek do 31 marca danego roku. Decyzje o ich przyznaniu i wysokości będzie podejmował prezes URE do 30 września danego roku. Od takiej decyzji będzie można się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów” – wskazała Emilewicz. Jak mówiła, przedsiębiorcy otrzymają rekompensaty na przełomie października i listopada danego roku. Będzie je wypłacał BGK.

Dodatkowo beneficjenci systemu będą musieli spełnić wymóg wdrożenia w swoich zakładach certyfikowanego systemu zarządzania energią lub bardziej kompleksowego rozwiązania – tłumaczyła szefowa MPiT.

Według MPiT przedsiębiorcy w 2019 roku będą mogli wybrać tylko jeden system wsparcia. Albo rekompensaty dla instalacji zagrożonych tzw. ucieczką emisji, albo ten wprowadzony na mocy ustawy z 28 grudnia 2018 r. Celem tej drugiej ustawy było ustabilizowanie cen energii w 2019 r. na poziomie nie wyższym niż obowiązujący 30 czerwca 2018 r.

1,9 mld zł dopłat do przemysłu energochłonnego

Ok. 1,9 mld zł dopłat do przemysłu energochłonnego pozwoli ochronić miejsca pracy w polskim przemyśle – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że we wtorek rząd przyjął projekt ustawy ws. rekompensat dla branż energochłonnych.

„W dynamicznie zmieniających się warunkach rynkowych uważamy, że bierność państwa to byłby grzech, grzech zaniechania wobec polskich przedsiębiorców. Dlatego przyjęliśmy ok. 1 mld 900 mln zł dopłaty do przemysłu energochłonnego” – tłumaczył Morawiecki.

Jak mówił premier, Polska znajduje się w czołówce krajów, które tworzą miejsca pracy w przemyśle. „My tym samym ratujemy i tworzymy perspektywy wzrostu miejsc pracy, zwłaszcza w miastach średniej wielkości” – dodał.

Polska Agencja Prasowa