Morawiecki: Na COP24 udało się pogodzić szereg rozbieżnych stanowisk

19 grudnia 2018, 14:45 Alert
cop24
fot. COP24

W Katowicach uzgodniliśmy szereg często rozbieżnych stanowisk – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki, podsumowując szczyt klimatyczny COP24. Szef rządu przypomniał także o przyjętych na szczycie deklaracjach, w tym m.in. o elektromobilności i sprawiedliwej transformacji.

Pakiet katowicki

Premier ocenił, że szczyt COP24 przeszedł oczekiwania rządu i dziękował przy tym polskiemu zespołowi negocjacyjnemu za zintegrowanie stanowisk wszystkich państw obecnych na szczycie. Szef rządu podziękował ministrom, prezydentowi COP24 Michałowi Kurtyce i prezydentowi Andrzejowi Dudzie. „W Katowicach uzgodniliśmy Pakiet katowicki, tj. pakiet wielu zmian dotyczących z jednej strony sprawozdawczości, ale również celów do osiągnięcia i legendy do mapy drogowej, która została wyznaczona trzy lata wcześniej w Paryżu” – mówił szef rządu.

Katowicki „rule book” to kamień milowy

Jak podkreślił, ogólne cele dot. polityki klimatycznej zostały uzgodnione wcześniej. „My pokazaliśmy w Katowicach i uzgodniliśmy szereg bardzo różnych i często rozbieżnych stanowisk, w jaki sposób dojść do tego, w jaki sposób posługiwać się jednolitą sprawozdawczością, która jest fundamentalnie ważna, żeby utrzymać wiarygodność całego procesu” – dodał. Według Morawieckiego tzw. „rule book” uzgodniony w Katowicach to obok protokołu z Kioto i Porozumienia paryskiego kolejny kamień milowy na drodze do czystego środowiska i ograniczenia CO2. Premier przypomniał również, że w trakcie szczytu przyjęte zostały deklaracje o sprawiedliwej transformacji, deklaracja o elektromobilności oraz deklaracja dot. lasów.

Polska Agencja Prasowa