Morawiecki: Polska domaga się sankcji na gaz, ropę, paliwa i węgiel z Rosji

11 marca 2022, 06:34 Bezpieczeństwo

Mateusz Morawiecki napisał list w do przywódców Unii Europejskiej, w którym postuluje o utworzenie mapy drogowej odejścia Unii od paliw i surowców Rosyjskich. W propozycjach premiera pojawiło się również wprowadzenie embargo na dostawy gazu, ropy, węgla i paliw z Rosji.

Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM
Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM

Mapa drogowa uniezależnienia się od surowców rosyjskich

– Okrutna inwazja Rosji przeciwko Ukrainie doprowadziła do sytuacji, w której absolutną koniecznością jest zaplanowanie przyszłości naszego zaopatrzenia w energię z pominięciem paliw i surowców do ich produkcji pochodzących z Federacji Rosyjskiej – wspomniał Morawiecki.

– Rosja używa paliw i nośników energii – najbardziej zyskownego źródła swoich dochodów do finansowania swoich kompleksów zbrojeniowych, jako narzędzia politycznego i gospodarczego szantażu oraz jako narzędzia korupcji transgranicznej – dodał premier w liście.

Premier zaznacza w swym liście, iż Unia powinna podjąć wszelkie kroki by jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich surowców energetycznych.

– Unia Europejska powinna podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby już teraz uniezależnić się od rosyjskich paliw i surowców używanych do ich produkcji, a także infrastruktury przesyłowej. Powinniśmy uwolnić się od zależności od importu z Rosji tak szybko jak to możliwe – zaznaczył premier.

Mateusz Morawiecki, proponuj by Unia Europejska podjęła się dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych, w szczególności pochodzących z Bliskiego Wschodu oraz USA i innych dostępnych kierunków. Kolejna propozycja Morawieckiego odnosi się do poszerzenia sankcji w celu zatrzymania rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Według premiera, rozszerzenie sankcji powinno obejmować zakazy i restrykcje dotyczące: importu wszelkiego rodzaju węgla, ropy i innych produktów ropopochodnych oraz gazu; dzierżawy rosyjskim podmiotom tankowców i środków transportu gazu; zaangażowania podmiotów z UE w strategiczne projekty rosyjskie takie jak „Arctic LNG2”, „Vostok Oil”, Zakład Przetwórstwa Gazu Amur Gas w Ust-Ludze oraz transferu technologii do rosyjskiego sektora energetycznego, zwłaszcza w odniesieniu do ropy, gazu naturalnego (w tym LNG) i wodoru.

– Wszystkie projekty R&D z Rosją dotyczące rozwoju technologii wodorowych (produkcja, magazynowanie, przesył i utylizacja powinny zostać zamknięte w trybie natychmiastowym). Komplementarnym działaniem powinno być zamrożenie aktywów bankowych rosyjskich oligarchów – dodał Morawiecki.

Polska Agencja Prasowa/Aleksander Tretyn

Unia grozi sankcjami Rosji i czeka na opinię w sprawie członkostwa Ukrainy. Polska chce embargo