Morawiecki: Redukcja emisji CO2 to zobowiązanie globalne

4 grudnia 2018, 13:15 Środowisko
morawiecki
fot. Kancelaria Premiera RP

Redukcja emisji dwutlenku węgla to zobowiązanie globalne – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach (COP24). Jak mówił, my, Europejczycy jesteśmy szczególnie zobowiązani do wytyczania innowacyjnych szlaków, dbałości o klimat.

„W Katowicach spotykamy się po to, by zapewnić warunki do życia na ziemi naszym dzieciom i wnukom, które odczują skutki decyzji podejmowanych przez nas dzisiaj” – powiedział Morawiecki podczas panelu Global Climate Action na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach (COP24).

Jak dodał, „my, Europejczycy jesteśmy szczególnie zobowiązani do wytyczania innowacyjnych szlaków, dbałości o klimat”.

„Redukcja emisji dwutlenku węgla jest zobowiązaniem globalnym, szczególnie wobec tych największych (państw – PAP). Inaczej starania mniejszych partnerów i mniejszych państw nie będą miały realnego znaczenia. To, że tylu nas tu zjechało, świadczy o randze problemu. To problem globalny, ale musimy go rozwiązywać również lokalnie” – tłumaczył premier.

Polska jest jednym z liderów działań dla powstrzymywania globalnego ocieplenia – powiedział premier.

„Z dumą i bez wahania mogę powiedzieć, że Polska jest jednym z liderów działań podejmowanych dla powstrzymania globalnego ocieplenia” – dodał.

„Świadczą o tym osiągnięte przez nas efekty w zakresie redukcji emisji zwłaszcza też zwiększanie lesistości kraju a także wspieranie procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych. W tym kontekście chcę też wspomnieć o naszych osiągnięciach związanych z redukcją emisji CO2 w kontekście protokołu z Kioto i raz jeszcze podkreślić jak ważne są działania porównujące różne punkty startu różnych państw” – podkreślił.

Jak mówił, globalna gospodarka, tworzy wyzwania, które wymagają globalnych rozwiązań. „Naszą latarnią w znalezieniu odpowiednich rozwiązań jest właśnie ekonomia” – wskazał.

Zdaniem premiera to państwa odgrywają kluczową rolę w kontekście rozwiązywania problemów dot. zmian klimatu.

„To co jednak cieszy najbardziej to fakt, iż na całym świecie burmistrzowie, organizacje pozarządowe i biznes równie mocno, coraz mocniej są zaangażowani w naszą polską inicjatywę elektromobilności. Zaangażowała się blisko jedna trzecia populacji, (…) a także 1500 różnych organizacji, miast, organizacji pozarządowych. To rzeczywiście ogólnoświatowa inicjatywa” – powiedział.

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach we wtorek zdominuje temat elektromobilności. Tego dnia zaprezentowana będzie polsko-brytyjska inicjatywa ws. promocji nisko/bezemisyjnego transportu.

Polska Agencja Prasowa