Morawiecki: Reżim totalitarny Putina zasługuje na skuteczne sankcje

4 kwietnia 2022, 06:30 Bezpieczeństwo

Premier Mateusz Morawiecki domaga się jak najszybszego zwołania Rady Europejskiej ws. sankcji na Rosję. – Zbrodnie, których Rosjanie dopuścili się w Buczy i w innych miastach wokół Kijowa, trzeba nazwać ludobójstwem i jak ludobójstwo rozliczyć – stwierdził.

Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr
Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr

W niedzielę ukraińskie władze i dziennikarze opublikowali zdjęcia i nagrania z przedmieść Kijowa, z których wyparto rosyjskie wojska. Na filmach widać zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach. – Nowa Srebrenica. Ukraińskie miasto Bucza było w rękach rosyjskich bydlaków przez kilka tygodni. Miejscowi cywile byli poddawani arbitralnym egzekucjom, niektórzy z rękami związanymi na plecach, ich ciała rozrzucone są na ulicach miasta – napisało na Twitterze ukraińskie ministerstwo obrony.

– Zbrodnie, których Rosjanie dopuścili się na blisko 300 mieszkańcach Buczy i w innych miastach wokół Kijowa, trzeba nazwać ludobójstwem i jak ludobójstwo rozliczyć. Wszyscy sprawcy tych zbrodni – zarówno pośredni, jak i bezpośredni – muszą zostać surowo ukarani przez międzynarodowe trybunały – napisał w niedzielę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Stwierdził, że masakra w Buczy to więcej niż sygnał alarmowy dla Europy i całego świata. – To rozdzierający krzyk o sprawiedliwość, o wolność, o prawo do życia. O podstawowe i uniwersalne wartości. Unia Europejska musi skonfiskować majątek Rosji w bankach zachodniej Europy. Skonfiskować majątek rosyjskich oligarchów. Unia musi jak najszybciej zerwać wszystkie handlowe stosunki z Rosją. Europejskie pieniądze muszą przestać płynąć na Kreml. Bandycki i coraz bardziej totalitarny reżim Putina zasługuje tylko na jedno – na takie sankcje, które wreszcie zaczną działać – oświadczył premier.

Zwrócił się także do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela. – Domagam się jak najszybszego zwołania Rady Europejskiej w sprawie zbrodni rosyjskich i w sprawie skutecznych sankcji – napisał szef polskiego rządu.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Morawiecki: Trzeba zamrozić ceny gazu