Morawiecki: Rząd blisko uzgodnienia z KE ustawy ws. cen energii

14 maja 2019, 13:45 Energetyka
energia elektryczna energetyka żarówka fot. Pixabay
fot. Pixabay

Rząd jest blisko uzgodnienia z Komisją Europejską ustawy ws. cen energii – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

„Jesteśmy, pan minister jest już blisko uzgodnienia ostatecznego konsensusu w tej sprawie. Jeszcze pewnie będzie trzeba odrobinę czasu poczekać w odniesieniu do przedsiębiorstw, przedsiębiorstw energochłonnych czy samorządów – jakie mechanizmy (rekompensat – PAP) mogłyby być zastosowane, by mogły być uznane za legalne w świetle prawa UE. (…) Chcę podkreślić, że tzw. taryfa G dla gospodarstw domowych (…) jest bezpieczna, bo nie podlega zgodzie ze strony KE” – powiedział.

W poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że niektóre zapisy nowelizacji ustawy ws. cen energii wymagają jeszcze uzgodnień z Komisją Europejską.

Ustawa w sprawie cen energii z 28 grudnia 2018 r. zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniżyła też o 95 proc. opłatę przejściową i ustaliła ceny dla odbiorców końcowych na 2019 r. na poziomie z 30 czerwca 2018 r. Różnicę między rynkową ceną zakupu a ceną dla odbiorcy końcowego ma pokrywać Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny – zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

Nowelizacja z końca lutego usunęła m.in. obowiązek ustalenia cen i stawek na 2019 r. w wysokości nie wyższej niż stawki z 31 grudnia 2018 r. dla spółek zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii, przywracając w tym zakresie kompetencje URE.

Polska Agencja Prasowa