Morawiecki: Szwajcarzy rozwijają w Polsce technologie dla całej Europy

30 marca 2017, 13:45 Energetyka
Fot.: Ministerstwo Rozwoju‏/Twitter
Fot.: Ministerstwo Rozwoju‏/Twitter

Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki uczestniczył w oficjalnym otwarciu Globalnego Centrum Usług Wspólnych (GBS) ABB w Krakowie. Po osiągnięciu pełnej zdolności operacyjnej w Centrum będzie pracować około 2000 osób. W uroczystości wziął również udział Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.


Celem realizowanej inwestycji jest utworzenie zaawansowanego i największego Centrum Usług Wspólnych w Krakowie, w którym świadczone będą profesjonalne usługi wsparcia dla Grupy ABB w zakresie finansów, systemów informatycznych, a także zarządzania zasobami ludzkimi i łańcuchem dostaw. W ramach nowej inwestycji zwiększy się rozwój nowych technologii i zacieśni współpraca firmy z ośrodkami akademickimi w Polsce w obszarach wymiany wiedzy i podejmowania wspólnych prac rozwojowych.

-Kolejna już inwestycja firmy ABB w Polsce to dowód na to, jak ważna jest Polska na mapie tego koncernu. Tym, co zadecydowało o reinwestycji są bez wątpienia wykształcenie i talenty Polaków. Zdolność, kreatywność i kompetencje polskich inżynierów oraz informatyków są znane i cenione na całym świecie. Bez ich udziału nie powstałby na przykład, zaprojektowany przez polskich inżynierów, system odzyskiwania energii ABB dla metra w Stambule. Jednym z fundamentalnych celów naszej rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest to, żeby Polska stawała się europejskim i światowym hubem dla inwestorów, którzy mają ambicje i dokonania stawiające ich w pierwszym szeregu liderów nowej gospodarki – podkreślił podczas ceremonii otwarcia wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

-ABB to firma działająca obecnie w ponad 100 krajach. Spośród tych 100 państw to właśnie Polska okazała się być najlepszą lokalizacją dla Globalnego Centrum Usług Wspólnych – dodał.

W Polsce grupa ABB działa od 1990 r, posiada 11 fabryk i 25 biur na terenie całego kraju, w ośmiu głównych lokalizacjach: Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim, Przasnyszu, Wrocławiu, Nowej Wieś Lęborskiej, Krakowie (dwa centra) i Warszawie. Zatrudnia ponad 4600 osób w całym kraju.

Ministerstwo Rozwoju