Morski kabel na Litwę to opcja. Względy bezpieczeństwa jej nie wykluczają

17 marca 2017, 11:15 Alert
Piotr Naimski
Piotr Naimski, fot. naimski.pl

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zorganizował spotkanie z dziennikarzami w siedzibie ministerstwa energii. Skomentował pomysł budowy połączenia elektroenergetycznego z Polski na Litwę przez Morze Bałtyckie.

– Kabel Kłajpeda – Władysławowo – to jeden z hipotecznych projektów – połączenie stało prądowe jest do pomyślenia – przyznał.

– To jest jeden z powodów dla którego w przypadku Nord Stream jest rozważana kwestia bezpieczeństwa. Każda tego typu inwestycja jest chroniona przez służby specjalne i to budzi niepokój o ich zbliżanie się do Szwecji. Są połączenia stałoprądowe pod Bałtykiem. Mamy kabel ze Szwecją i tam bywają problemy techniczne, a nie polityczne. To jest sytuacja w której trzeba dbać o bezpieczeństwo jak najlepiej, ale nie wyklucza to inwestycji – podkreślił. – Z powodów politycznych, a nie ekonomicznych nie odrzucamy takich projektów, ale będziemy dążyć aby były zgodne z planami Polski i nie wpływały na jej bezpieczeństwo energetyczne.

Morski plan PSE. Dobry dla Polski ale czy dla Bałtów?