Gryglas: Kontrakt różnicowy czy aukcje? Jak wspierać offshore?

5 listopada 2018, 07:30 Energetyka

O możliwościach wsparcia dla morskich farm wiatrowych mówił portalowi BiznesAlert.pl przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej Zbigniew Gryglas.

fot. Pixabay

Z wewnętrznych ustaleń parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej, które nie są stanowiskiem rządowym, wynika, że system aukcji dla morskich farm wiatrowych będzie dwutorowy. – Odnosząc się do samych aukcji, nie możemy względem ledwie dwóch podmiotów stosować systemu aukcyjnego. Stąd pomysł, aby zastosować kontrakty różnicowe dla pierwszych trzech projektów, a nie trzech inwestorów. Później nie będziemy różnicować źródeł OZE i chcemy iść w stronę aukcji. Jednocześnie zgadzam się z pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotrem Naimskim, że przyszłość tej technologii to działanie bez wsparcia. Jednak na etapie rozwoju takie wsparcie jest potrzebne, aby osiągnąć finalny sukces – powiedział Zbigniew Gryglas.

Zespół pod przewodnictwem posła Gryglasa postawił sobie dwa zadania. Pierwsze z nich to przygotowanie Narodowego Programu Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. – To miałby być strategiczny dokument rządowy, taki jaki mamy w sektorach naftowym i gazowym czy planowany w sektorze elektroenergetyki. Wytyczy on kierunki działań. Jego rola jest istotna, ponieważ projektując akty niższego rzędu, będziemy się na niego powoływać. W programie będziemy chcieli zawrzeć budowę morskich farm wiatrowych o mocy rzędu 10–12 GW. Chcemy też nawiązać do planu zagospodarowań obszarów morskich. Dokument zespołu, jako podstawa dla rządowego projektu, jest przez nas udostępniany. Z doświadczenia wiem, że taki dokument kierunkowy pomaga urzędnikom w kształtowaniu poszczególnych zapisów ustawy czy rozporządzeń – powiedział.

Pytany o to, kiedy można spodziewać się projektu takiej ustawy dotyczącej rozwoju sektora, przyznał, że czasu jest bardzo mało, ale nie wyobraża sobie, aby był to projekt poselski. – Myślę, że będzie to projekt rządowy uwzględniający konsultacje społeczne i branżowe. To jest zbyt poważny temat, aby pracować nad nim na skróty – odpowiedział.

Pytany również o to, czy w przyszłym roku możliwe są aukcje na pierwsze moce z morskich farm wiatrowych, stwierdził, że na to będzie jeszcze za wcześnie. – Myślę, że w przyszłym roku dwa projekty będą w fazie przygotowania przedsięwzięć budowlanych, a faza środowiskowa będzie zakończona– zakończył.

Rozstrzyga się los wsparcia dla offshore. Na razie PGE i Polenergia zapłacą za przyłącze same