Moskwa: Rozwiązanie sporu o Turów wprowadziło nową jakość w relacjach z Czechami

14 czerwca 2022, 07:15 Energetyka

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz jej czeska odpowiedniczka Anna Hubackova spotkały się w Jeleniej Górze, aby porozmawiać o podpisanej umowie międzyrządowej w sprawie Kopalni Turów. – Rozwiązanie sporu dotyczącego Kopalni Turów wprowadziło nową jakość do relacji polsko-czeskich – powiedziała minister Moskwa.

Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Kopalnia węgla brunatnego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

– Bardzo się cieszę, że mogłyśmy się dzisiaj spotkać w nieco innych okolicznościach. Rozwiązanie sporu dot. Turowa wprowadziło nową jakość do relacji polsko-czeskich – powiedziała minister klimatu i środowiska Anaa Moskwa podczas konferencji prasowej z Anną Hubackovą.

Minister Moskwa zaznaczyła, że priorytety Polski i Czech są zbieżne w kwestii działań na rzecz czystego powietrza, jakości i ilości wody. – Polska deklaruje pełne wsparcie prezydencji Czech w Radzie UE szczególnie w zakresie działań środowiskowych – dodała.

Zgodnie z decyzją TSUE z końca maja 2021 roku, Polska miała na czas trwania sporu wstrzymać pracę Kopalni Turów. Polacy podkreślali, że tego nie uczynią ze względu na bezpieczeństwo energetyczne. Od 20 września do 3 lutego naliczane były kary – 500 tys. euro dziennie za nierespektowanie sądowego nakazu. Łącznie do tego czasu uzbierało się ponad 68 mln euro kary, którą polski rząd musiał zapłacić na rzecz Komisji Europejskiej.

Opracował Jędrzej Stachura

RMF FM: Komisja Europejska potrąciła Polsce pieniądze za Turów