Moskwik: Rozwój sieci przesyłowych to największe wyzwanie polskiej energetyki

24 maja 2016, 07:30 Energetyka

KOMENTARZ

Kamil Moskwik

Analityk Instytutu Sobieskiego, współpracownik BiznesAlert.pl

Rynek energii elektrycznej w Europie przechodzi obecnie głęboką transformację. Jest to efekt przede wszystkim wytyczeniem przez Unię Europejską ambitnych celów polityki klimatycznej. W lipcu 2015 roku Komisja Europejska sformułowana nowe zasady organizacji rynku energii.

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej ukierunkowana jest przede wszystkim na ograniczanie emisji gazów cieplarnianych – wywiera to wpływ na funkcjonowanie sektora energetycznego w poszczególnych krajach. Niewątpliwie kraje członkowskie UE mają zróżnicowaną bazę wytwórczą energii elektrycznej i odmienne koncepcje rozwoju tego sektora. Sytuacja polskiej elektroenergetyki jest wyjątkowa na tle innych państw, ponieważ ok. 83 proc. wytwarzanej energii elektrycznej w 2015 roku pochodziło z węgla. Warto dodać, że pod względem liczby wytwarzanych TWh (z węgla) w ciągu roku Polska zajmuję trzecią pozycję w UE, zaraz po Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Rys.1 Procentowy udział w krajowej produkcji energii elektrycznej poszczególnych grup elektrowni według rodzajów paliw w 2015 roku.

1

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z PSE

Tworząc długoterminowe prognozy stanu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, duże znaczenie mają dwa czynniki: wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną oraz zmiany w strukturze i lokalizacji jednostek wytwórczych energii elektrycznej. W celu zobrazowania zmian jakie nastąpiły na przestrzeni lat wykonano prognozę zużycia i produkcji energii elektrycznej (Rys.2). Oparto się o wskaźniki makroekonomiczne oraz dane historyczne dotyczące produkcji oraz zużycia energii elektrycznej. Należy podkreślić, że projekcja ma za zadanie pokazać ogólny trend jaki może wystąpić w następnych latach.

Rys.2 Prognoza zużycia oraz produkcji energii elektrycznej w Polsce w latach (2007-2020)

2
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z PSE, GUS, Banku Światowego

Według danych ARE w 2014 roku zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniosło 161 253 GWh i było wyższe od zapotrzebowania w 2013 roku o koło 0,8 proc. Od momentu wystąpienia globalnego kryzysu gospodarki w 2009 roku, zużycie energii w Polsce było na poziomie 149 529 GWh, zauważalny jest stały stabilny wzrost, który w okresie czasu 2009-2014 wyniósł około 8 proc. Podkreślmy, że o ile w światowych gospodarkach zanotowano recesję, o tyle w Polsce nastąpiło jedynie spowolnienie tempa rozwoju – dzięki wysokiemu wewnętrznemu popytowi.

Podsumowanie

Krajowa produkcja energii elektrycznej jeszcze przez kilkadziesiąt lat będzie oparta na węglu kamiennym oraz brunatnym. Najważniejszym zdaniem w najbliższej przyszłości dla polskiej elektroenergetyki jest rozwój sieci przesyłowych. Konieczne jest zastosowanego zrównoważonego podejścia do prac, realizując cele i kierunki rozwoju sektora energetycznego wskazane w polityce energetycznej kraju. Wskazane jest także tworzenie warunków technicznych do pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Warunki brzegowe polityki powinny być kształtowane w odniesieniu do globalnych trendów w rozwoju energetyki oraz wyzwań gospodarczych i technologicznych z którymi musi dzisiaj zmierzyć się Polska. Nie można zapominać o wypracowaniu i wykorzystaniu innowacyjnych technologii które mogą pomoc w stworzeniu stabilnego rynku energii w Polsce.

Na podstawie:

• Raport energia elektryczna dla pokoleń, tom III
• Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2016-2025