Chińczycy rzucają wyzwanie Amerykanom prezentując cyberpunkowy motocykl na wodór

10 kwietnia 2021, 13:00 Alert
Segway APEX H2
Segway Apex H2. Fot. Xiaomi/YouTube

Kto nie zna dwukołowca Segway w niezwykły sposób utrzymującego pion na dwóch kołach, który zadomowił się w Polsce i na świecie, przyspieszając przemieszczanie się turystów i ochroniarzy w sklepach? Firma odpowiedzialna za ten ikoniczny środek transportu przedstawiła motocykl…na wodór przypominający pojazdy z gry Cyberpunk 2077.

Segway został przejęty w 2015 roku od Amerykanów przez Ninebot, startup technologiczny chińskiej firmy Xiaomi. Przedstawił w kwietniu hybrydowy motocykl elektryczno-wodorowy Apex H2. To rozwinięcie modelu dwukołowca elektrycznego przedstawionego jeszcze w 2019 roku. Futurystyczny wygląd przypominający pojazdy z polskiej gry Cyberpunk 2077 skrywa napęd przyszłości: kanistry na wodór współpracujące z bateriami elektrycznymi. Segway chce, aby motocykl Apex H2 osiągnął moc 80 koni mechanicznych i rozpędzał się do setki w cztery sekundy. Jego prędkość maksymalna ma wynieść 150 km na godzinę, więc będzie mógł służyć podróżom po autostradach.

Niezwykłe dzieło łączące przewagi wodoru i elektromobilności ma jednak przed sobą szereg wyzwań. Kanistry z wodorem musiałyby być dostępne na szlaku podróży albo dostarczane motocyklistom. Produkcja Apex H2 może ruszyć w 2023 roku, ale na razie nie wiadomo czy robiący duże wrażenie design zostanie poparty rozwiązaniami technicznymi, które pozwolą doprowadzić do jej uruchomienia. Okaże się, czy Chińczycy udowodnią Amerykanom, że po przejęciu Segwaya są w stanie zaproponować równie innowacyjne rozwiązania, co popularny dwukołowiec.

Segway/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Cyberpunk 2077 do poprawki, jak umowa społeczna