Możliwy jest rozwód Litwy z Gazpromem. Chce sprowadzać gaz m.in. z Polski

4 marca 2015, 10:45 Alert
gaz

(Lietuvos Energija/Wojciech Jakóbik)

Litwa może nie przedłużyć obowiązywania długoterminowej umowy na dostawy gazu z rosyjskim Gazpromem – informuje firma Lietuvos Energija. Ocenia, że rezygnacja z kontraktu jest możliwa dzięki otwarciu rynku gazu w Litwie na nowe dostawy, na przykład za pomocą otwartego w tym roku gazoportu w Kłajpedzie.

– Nie jesteśmy już niewolnikami Gazpromu jeśli chodzi o nowe kontrakty i wybór cen – powiedział Dalius Misiunas, dyrektow wykoawczy Lietuvos Energija. Spółka posiada większościowe udziały w Lietuvos Duju Tiekimas (dawniej Lietuvos Dujos), która ma podpisany 10-letni kontrakt na dostawy od Gazpromu.

Inna spółka-córka Lietuvos Energija – Litgas – podpisała z norweskim Statoilem umowę na dostawy 0,5 mld m3 LNG rocznie. Ma także podpisane memoranda o dostawach gazu skroplonego z amerykańskimi Texas LNG oraz Cheniere Energy. Misiunas szacuje, że z tego względu Litwini kupią w tym roku o połowę mniej gazu z Rosji niż w poprzednim roku. Dodał, że Litwa będzie mogła w przyszłości sprowadzać gaz z Polski dzięki planowanemu na 2019 rok połączeniu gazowym Polska-Litwa.