Mroczek: „Homar” dla Huty Stalowa Wola

13 marca 2015, 13:15 Bezpieczeństwo
800px-Multiple_Launch_Rocket_System

– W roku 2015 rozstrzygniemy wiele programów modernizacyjnych dla naszych Sił Zbrojnych. Jednym z takich ważnych programów będzie pozyskanie artylerii rakietowej dalekiego zasięgu pod kryptonimem „Homar”. Jest to artyleria o zasięgu 300 km. To zadanie będzie realizować polski podmiot gospodarczy Huta Stalowa Wola, które we współdziałaniu z partnerem zagranicznym zbuduje ten system – zapowiedział wiceminister MON Czesław Mroczek.

Inspektorat Uzbrojenia wysłał do Huty Stalowa Wola S.A. zaproszenie do udziału w postępowaniu na dostawę w latach 2016-2022 „Dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych” z pakietem szkolnym i logistycznym o kryptonimie „Homar” (DMO „HOMAR”).

Termin negocjacji został ustalony na początek czerwca br. Przewiduje się, że zawarcie umowy nastąpi w IV kwartale 2015 roku, a pierwsze dostawy do SZ RP miałyby rozpocząć się od 2018 roku.

„Homar” ma zapewnić polskiej artylerii zasięg do 300 km. Wyrzutnie rakietowe będą artyleryjską awangardą wpisującą się w koncepcję budowania polskich zdolności rakietowych i tworzenia krajowego potencjału odstraszania tzw. „Polskich Kłów”.

W związku z wydarzeniami na Ukrainie, MON dokonało analizy zapisów w planie modernizacji technicznej i postanowiono przyspieszyć realizację niektórych programów min. na: wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Homar, pociski rakietowe dalekiego zasięgu powietrze-ziemia JASSM dla samolotów F-16 czy systemy bezzałogowe.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej