MŚ: Do internetu trafi prognoza smogu w Polsce

7 marca 2019, 14:00 Alert

Na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Instytutu Ochrony Środowiska można sprawdzić prognozę jakości powietrza na najbliższe trzy dni – przypomina resort środowiska. Ministerstwo informuje, że do końca ub. tygodnia podpisano ponad 1 tys. umów w ramach programu Czyste Powietrze.

fot. Ministerstwo Środowiska

Minister środowiska Henryk Kowalczyk przypomniał podczas czwartkowej konferencji prasowej, że obowiązująca od 1 stycznia br. nowelizacja Prawa ochrony środowiska nałożyła na Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy nowe obowiązki w zakresie pomiaru i przewidywania zanieczyszczeń powietrza. Instytut publikuje prognozy jakości powietrza, które opracowane są dzięki modelowaniu matematycznemu.

Szef resortu środowiska podkreślił, że opracowany przez IOŚ model matematyczny pozwala nie tylko określić aktualną jakość powietrza, ale przede wszystkim pozwala przewidywać jakie zanieczyszczenia mogą wystąpić w ciągu najbliższych dni. Prognoza opracowywana jest na 72 godziny.

Kowalczyk wskazał, że prognoza może posłużyć obywatelom w planowaniu swojej aktywności fizycznej na powietrzu. Przy dużym smogu swoją aktywność powinny ograniczać osoby starsze bądź dzieci, czy osoby cierpiące na choroby układu krążenia.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek dodał, że prognoza jest ważnym narzędziem również dla samorządów. To one bowiem powinny informować swoich mieszkańców o dużym smogu. Niektóre samorządy w związku ze złą jakością powietrza wprowadzają darmową komunikację miejską.

Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański wyjaśnił, że modelowanie matematyczne, na podstawie którego jest opracowana prognoza jakości powietrza, rozpoczyna się codziennie o godz. 17. Jej wyniki gotowe są o godz. 23. „Efektem tego jest cogodzinna prognoza na 72 godziny” – dodał.

Instytut wskazał, że oprócz prognozy IOŚ udostępnia ponadto, trend zmian jakości powietrza w miastach wojewódzkich, animację rozkładu zanieczyszczeń na obszarze Polski. Prognoza jakości powietrza dostępna jest na stronie GIOŚ i Instytutu.

Minister środowiska poinformował ponadto, że w ramach rządowego programu antysmogowego Czyste powietrze do końca ubiegłego tygodnia wojewódzkie fundusze ochrony środowiska podpisały z beneficjentami ponad 1 tys. umów na 35 tys. złożonych wniosków. W ramach programu można uzyskać dotacje, pożyczki na termomodernizację domów jednorodzinnych, czy wymianę pieców grzewczych na te bardziej ekologiczne.

Polska Agencja Prasowa