MSZ: Zgodzimy się na cięcia socjalne dla imigrantów za wsparcie NATO

4 stycznia 2016, 12:30 Alert
Witold Waszczykowski

(Rzeczpospolita/Ministerstwo Spraw Zagranicznych)

Szef polskiego MSZ w wywiadzie dla Agencji Reuters proponuje Londynowi układ – stałe bazy NATO w Polsce w zamian za zgodę na ograniczenie praw polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii – podaje „Rzeczpospolita”.

Dla premiera Davida Camerona jest to bardzo ważna sprawa przed zbliżającym się referendum.

–  Byłoby nam bardzo trudno zaakceptować jakąś dyskryminację [czyli rozróżnienie praw socjalnych imigrantów w Wielkiej Brytanii ze względu na ich kraj pochodzenia] – mówi min. Waszczykowski. – Chyba że Wielka Brytania efektywnie pomagałaby nam spełnić nasze ambicje obronne podczas szczytu w Warszawie – dodał cytowany przez „Rzeczpospolitą” szef MSZ.

Jak czytamy w oświadczeniu MSZ w tej sprawie: „minister dwukrotnie i to w sposób jednoznaczny podkreślił, że Polska nie protestowałaby wobec obniżenia świadczeń socjalnych dla Polaków tylko w przypadku, gdyby rząd brytyjski zdecydował się na ich obniżenie także dla wszystkich mieszkańców Zjednoczonego Królestwa”.

Jak tłumaczy MSZ: „minister Waszczykowski nie zgadza się w żadnym przypadku na dyskryminacyjne traktowanie Polaków, a zatem wszelkie inne interpretacje jego wypowiedzi są całkowicie bezzasadne”.
.