Na Bałtyku stanął wielki transformator. Obsłuży ogromną farmę wiatrową

19 kwietnia 2018, 14:30 Alert
OZE energetyka wiatrowa

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, trwa budowa kolejnej farmy wiatrowej w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. W ten projekt jest zaangażowany norweski koncern paliwowy Statoil, który chce zainwestować w budowę morskich farm wiatrowych także w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Niemiecki koncern energetyczny E.ON oraz norweski koncern paliwowy Statoil realizują zgodnie z planem budowę morskiej farmy wiatrowej Arkona, która powstaje na Bałtyku, niedaleko niemieckiej wyspy Rugia. Wartość tej inwestycji sięga 1,2 mld euro.

Zgodnie z harmonogramem, w miejscu, w którym powstaje morska farma wiatrowa Arkona, na głębokościach sięgających 30 metrów zainstalowano ważący 5 tys. ton ogromny transformator, którego wysokość ponad poziomem morza wynosi 70 metrów i który obsłuży 60 wiatraków Siemensa o łącznej mocy 350 MW.

Transformator wyprodukowano we francuskiej stoczni STX, a do jego zbudowania potrzeba było 500 tys. roboczogodzin. Energię z morskiej farmy wiatrowej Arkona będzie odbierać 50Hertz, operator sieci przesyłowych we wschodnich Niemczech. Platforma będzie obsługiwana z portu w Sassnitz na wyspie Rugia.

Na miejscu, w którym powstaje farma wiatrowa Arkona, zainstalowano już także fundamenty pod wiatraki, które znajdują się na głębokościach od 23 do 37 metrów, a instalacja turbin ma się rozpocząć latem. Zakończenie budowy całej farmy wiatrowej przewidziano na 2019 r. To kolejna morska farma wiatrowa w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Na początku tego roku hiszpański koncern energetyczny Iberdrola zakończył budowę farmy wiatrowej Wikinger o mocy 350 MW. Koszt tej inwestycji oszacowano na 1,4 mld euro.

Farma wiatrowa Wikinger jest zlokalizowana około 35 kilometrów od wyspy Rugia i zajmuje powierzchnię 34 km2. W skład farmy wiatrowej Wikinger wchodzi 70 turbin Adwen AD 5-135 o jednostkowej mocy 5 MW. Za budowę stacji transformatorowej, która będzie wykorzystywana przez Iberdrolę i operatora 50Hertz, odpowiadała firma Navantia. Wcześniej jedynymi farmami wiatrowymi, które działały w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, były projekty Baltic 1 o mocy 48,3 MW oraz Baltic 2 o mocy 288 MW.

Obecnie największą farmą wiatrową na Bałtyku jest uruchomiona w 2013 r. przez duński koncern Orsted (wcześniej Dong Energy) w cieśninie Kattegat farma wiatrowa Anhlot, której moc wynosi aż 400 MW. E.ON realizuje obecnie również budowę innej ogromnej morskiej farmy wiatrowej o nazwie Rampion, która powstaje u wybrzeży Wielkiej Brytanii, w pobliżu Sussex. W ubiegłym tygodniu zakończono tam instalację wszystkich elektrowni wiatrowych, których łączna moc sięga 400 MW.

Farma wiatrowa Rampion, w której inwestorami są także firmy Green Investment Rampion UK oraz kanadyjski Enbridge, ma wkrótce wejść w fazę operacyjną. Z kolei Statoil w ostatnich tygodniach podpisał wstępną umowę przejęcia połowy udziałów w projektach morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,2 GW, które w polskiej części Morza Bałtyckiego chce realizować Polenergia.

Gramwzielone.pl