Na Śląsku odbyły się rozmowy rządu z górnikami o umowie społecznej

25 listopada 2021, 16:30 Alert
Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych
Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych

– Transformacja sektora wydobywczego jest procesem trudnym i wieloetapowym. Krok po kroku wdrażamy umowę społeczną dla górnictwa węgla kamiennego. Celem nadrzędnym jest dla nas bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Umowa społeczna dla górnictwa

Minister aktywów państwowych rozmawiał w Katowicach z sygnatariuszami umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa węgla kamiennego. W spotkaniu uczestniczył też wiceminister Piotr Pyzik, któremu podlegać ma nadzór nad spółkami górniczymi. – 17 listopada weszła w życie nowelizacja ustawy górniczej, która pozwala rozpocząć proces realizacji zapisów umowy społecznej – podkreśla wicepremier.

Od kilku miesięcy trwają rozmowy z Komisją Europejską na temat szczegółowych rozwiązań finansowych związanych z transformacją sektora. Rząd jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską. 2 grudnia ma się odbyć kolejne spotkanie z przedstawicielami KE. Uzyskanie zgody KE na pomoc publiczną dla górnictwa jest priorytetem. – Jestem dobrej myśli. Mam nadzieję, że porozumienie z KE otworzy nam drogę do podjęcia kolejnych kroków związanych z transformacją górnictwa i realizacją umowy społecznej. Na pewno będziemy w tej sprawie w stałym kontakcie z przedstawicielami strony społecznej – mówi wiceminister Piotr Pyzik. Kolejne spotkanie planowane jest po konsultacjach z KE na początku grudnia.

Ministerstwo Aktywów Państwowych/Michał Perzyński