NABE będzie potrzebowała dodatkowego wsparcia finansowego

23 lutego 2022, 06:45 Alert

Dokument, na podstawie którego ma powstać Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, został pozytywnie zarekomendowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów oraz Stały Komitet Rady Ministrów. Kolejnym etapem projektu wydzielenia aktywów węglowych jest Rada Ministrów. Według analityków finansowych, NABE po 2025 roku będzie potrzebowało dodatkowego wsparcia finansowego. 

Elektrownia Turów. Fot. Marcin Roszkowski
Elektrownia Turów. Fot. Marcin Roszkowski

NABE będzie potrzebowało finansowania

Projekt utworzenia NABE jest projektem rządowym opracowanym przez MAP. Na chwile obecną dla projektu nie są konieczne żadne specustawy, jednak wraz z rozwojem sytuacji, i przekazywaniem spółek grup energetycznych oraz aktywów do NABE konieczne może okazać się wprowadzenie konkretnych ustaw. Najprawdopodobniej będzie wskazane wzorem sektora górniczego przygotowanie stosownej umowy społecznej, która będzie wiązała się z uzyskaniem dotacji, a tym samym należy będzie złożyć wniosek o notyfikację takiej pomocy do Komisji Europejskiej.

Według analityków, proces due diligence powinien zostać przeprowadzony jak najszybciej. Przeszkodą dla połączenia węglowych jednostek wytwórczych może okazać się bardzo duża koncentracja w jednym podmiocie aktywów wytwórczych. Enea oraz PGE poinformowały, iż planują wyemitować akcje, co również może przełożyć się na wydłużyć proces utworzenia NABE.

W związku, iż w 2025 roku kończy się rynek mocy dla starszych jednostek, pojawia się ryzyko zapewniania sposobu finansowania NABE. Wsparcie po 2025 roku może okazać się konieczne, aby nowopowstały podmiot mógł zapewnić sobie utrzymanie na rynku po wygaśnięciu wsparcia z rynku mocy. Według analityków jak najszybsze wydzieleni aktywów węglowych ze spółek może przełożyć się na bardziej atrakcyjne finansowanie podmiotów.

Parkiet/Aleksander Tretyn 

WISE: Proponowany model transformacji górnictwa niesie ze sobą ryzyko większych kosztów