Demski: NABE to dobry moment, aby znaleźć sposób na zastąpienie węgla

23 czerwca 2022, 12:15 Atom

 – Coraz częściej spoglądamy na drogę ku energetyce jądrowej. Tauron jest na etapie wyodrębnienia aktywów do NABE i nie będzie lepszej okazji do zastanowienia się, jak należy zastąpić bloki węglowe – powiedział Patryk Demski, wiceprezes ds. strategii i rozwoju w Tauronie.

Patryk Demski, wiceprezes ds. strategii i rozwoju w Tauronie
Patryk Demski, wiceprezes ds. strategii i rozwoju w Tauronie

Nasza wizja tego, jak należy pozycjonować atom jest inna. Jesteśmy troszkę bardziej oddaleni i patrzymy z perspektywy dystrybutora energii. Po pierwsze trzeba mieć tę energię. Polski system jest w trudnej sytuacji, nie tylko ze względu na brutalną wojnę na Ukrainie, ale również ze względu na zakręt transformacyjny – powiedział wiceprezes Demski podczas Konresu 590 w Nadarzynie.

Obserwujemy rynek gazu i zawirowania. Coraz częściej spoglądamy na drogę ku energetyce jądrowej. Tauron jest na etapie wyodrębnienia aktywów do NABE i nie będzie lepszej okazji do zastanowienia się, jak należy zastąpić bloki węglowe. Tymczasowe zastąpienie węgla gazem i dojście do atomu jest odpowiednim rozwiązaniem. Dlatego chcemy współpracować z KGHM i mam nadzieję, że atom stanie się faktem w Polsce.

Płuca Polski na Śląsku to przeszłość. Teraz odwracamy ten kierunek, większość energii ma pochodzić z drugiej strony kraju. Tutaj trochę gonimy królika, ale mam nadzieję, że zapewnimy elastyczność sieci. Patrzymy na SMR również ze względu na nasze potrzeby w ciepłownictwie. Polska potrzebuje planu, który określi, w jaki sposób atom pomoże w transformacji – dodał.

Opracował Jędrzej Stachura

Napierała: Rosja destabilizuje. Ceny gazu rosną przy każdej inbie (ROZMOWA)