Chińczycy wkraczają do Naftogazu. Udzielą Ukraińcom pożyczki

2 kwietnia 2019, 13:30 Alert
Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Wczoraj Naftogaz i chińska firma ubezpieczeniowa Sinosure podpisały porozumienie o przyznaniu ukraińskiej spółce miliarda dolarów, która umożliwi jej zaciąganie kredytów i przyciąganie chińskich inwestycji w ramach tej kwoty.

Pomoc od Sinosure nie wymaga gwarancji państwowych, co oznacza, że Naftogaz nie będzie zależał od ukraińskiego budżetu, a to ma pozwolić grupie na przyciągnięcie miliarda dolarów inwestycji w przemyśle naftowym i gazowym.

W pierwszym etapie ubezpieczenie od Sinosure zostanie wykorzystane do pożyczenia około 160 mln dolarów na finansowanie bieżących umów należącej do Naftogazu spółki UGV (UkrGasVydobuvannya) z chińskimi korporacjami dostarczającymi sprzęt i usługi wiertnicze. Na drugim etapie planowane jest kolejne 800 mln dolarów na dodatkowe projekty grupy Naftogaz, które zostaną uzgodnione z Chinami w najbliższej przyszłości.

Naftogaz podaje, że dzięki ubezpieczeniu Sinosure w zeszłym roku UGV przejęło 13 platform wiertniczych o wartości prawie 140 mln dolarów z pięcioletnim odroczeniem płatności. Zostały one zakupione od Honghua International, które jest częścią China Aerospace Science and Industry Corporation.

Naftogaz/Michał Perzyński