Naftogaz chce zakończyć reformę gazową do końca 2020 roku

9 stycznia 2019, 15:15 Alert

Państwowa spółka planuje jeszcze przed końcem 2019 roku zakończyć proces rozdziału właścicielskiego (tzw. unblundingu) oraz pozyskać międzynarodowego partnera do zarządzania ukraińskim systemem transportu gazu.

Siedziba Naftogazu. Fot. Naftogaz
Siedziba Naftogazu. Fot. Naftogaz

O zamierzeniach koncernu poinformował Andriej Koboliew, prezes Naftogazu, na swoim profilu społecznościowym. – Istnieje jasny plan, zgodnie z którym idziemy dalej. Będzie to wymagało terminowych decyzji rządu praz parlamentu. Jest duże prawdopodobieństwo, że prace nowego operatora GTS ruszą od stycznia 2020 roku – wyjaśnia na Facebooku Koboliew.

– Powinno to się odbyć pomimo szumu informacyjnego, którego narobiono wokół unbundlingu, co miało na celu legitymizację budowy Nord Streamu 2 – dodał przedstawiciel ukraińskiej spółki.

Już wielokrotnie na łamach BiznesAlert.pl informowaliśmy, że zgodnie z ustawą o rynku gazu z 2015 roku, na Ukrainie ma nastąpić podział właścicielski Naftogazu. W tym celu zostały powołane do życia dwie spółki: Magistralne Gazoprowody Ukrainy (odpowiedzialna za segmenty wydobycia oraz transport gazu) oraz Podziemnyje Gazohraniliszcza Ukrainy (odpowiedzialna za magazynowanie surowca). Rozdział właścicielski Naftogazu jest jednym z warunków dalszego kredytowania koncernu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

 Ekonomiczeskaja Prawda/Patrycja Rapacka

Jakóbik: Terapia szokowa na Ukrainie grozi śmiercią pacjenta