Naftoserwis zbudował tłok inteligentny do wykrywania pęknięć rurociągów

13 czerwca 2019, 13:00 Alert
Magazyny ropy naftowej. Fot. PERN
Magazyny ropy naftowej. Fot. PERN

Wykrywanie pęknięć rurociągów za pomocą inteligentnych tłoków ultradźwiękowych – to nowa usługa, którą właśnie wprowadziła do swojej oferty spółka Naftoserwis, należąca do Grupy PERN. Tym samym firma dołączyła do wąskiej grupy firm na świecie, które posiadają w portfolio takie rozwiązanie. Do tej pory Naftoserwis specjalizował się jedynie w wykrywaniu zjawisk korozyjnych rurociągów oraz pomiarze ich geometrii.

Rurociągi podziemne narażone są na niewidoczne gołym okiem defekty materiałowe wywołane zjawiskami korozyjnymi. Częstymi wadami materiałowymi rurociągów są także pęknięcia. Mogą one powstawać w środowisku wysokich ciśnień, naprężeń materiałowych czy wysokich temperatur.

– Bezpieczne zarządzanie eksploatacją rurociągów wymaga po stronie operatora wiedzy o stanie technicznym instalacji, w tym o wadach materiałowych. Dzięki temu może on optymalnie zarządzać procesami przesyłowymi oraz remontami i konserwacją swojej sieci – Krzysztof Zalewski, prezes Naftoserwisu.

W ostatnim czasie Naftoserwis przeprowadził badanie dwuśrednicowego, 105 km odcinka rurociągu dla PERN z wykorzystaniem innowacyjnego tłoka ultradźwiękowego CRACKSONIC w technologii „crack detection”. Inspekcję poprzedziły liczne próby z wykorzystaniem przygotowanej w tym celu specjalnej instalacji testowej. Tego typu diagnostyka ma bardzo duże znaczenie, bo pozwala wykryć wszelkie usterki zanim dojdzie do poważnych uszkodzeń, które mogłyby doprowadzić do awarii systemu.

PERN