Naimski: Open season Baltic Pipe w marcu a jesienią kontrakty przesyłowe

17 marca 2017, 10:30 Alert
Piotr Naimski

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zorganizował spotkanie z dziennikarzami w siedzibie ministerstwa energii. Zdradził, że bliski jest przełom w ramach budowy połączenia gazowego z Norwegią.

– Projekt Bramy Północnej jest w ostatniej fazie dojrzewania przed ogłoszeniem kwestii praktycznych – zadeklarował minister. – Pierwsza faza open season dla tej trasy przesyłowej będzie ogłoszona prawdopodobnie do końca marca. Harmonogram tej inwestycji zakłada w sposób niepodważalny, że musi być gotowa do 2022 roku. Mamy bardzo małą rezerwę czasową.

Chodzi o open season dla projektu Baltic Pipe, czyli gazociągu Polska-Dania, który ma być elementem Korytarza Norweskiego łączącego te kraje z Norwegią.

– Jesteśmy w finalnych rozmowach pomiędzy Gaz-System, Energinet.dk, na poziomie ministrów i premierów. Mamy zrozumienie duńskiej strony w tej kwestii, ponieważ jesteśmy zdeterminowany, aby ten projekt przeprowadzić. W zasadzie do rozwiązania pozostają sprawy techniczne – dodał Naimski.

– Kiedy trasa pod Bałtykiem zostanie uzgodniona, to strona norweska w tym projekcie oczywiście jest. Jesteśmy na każdym poziomie w kontakcie z Norwegami. Inwestycje będą przede wszystkim prowadzone przez Gaz-System i Energinet.dk. Wpięcie do systemu duńskiego to technicznie i inwestycyjnie najmniejszy problem – dodał.

Co istotne, minister podkreślił, że przeciwko ROK opowiadają się także Niemcy. Jednak temat będzie dyskutowany w Radzie Europejskiej dopiero po 2018 roku, kiedy władza w Berlinie może się zmienić. Tymczasem zdania partii w Bundestagu na ten temat są różne.

– Jesienią mają zostać podpisane kontrakty przesyłowe, a w konsekwencji będzie realizowany cały harmonogoram – zadeklarował minister. – W tym roku będzie decyzja, czy Korytarz Norweski powstanie.

AKTUALIZACJA: 17.03.2017 godz. 11:29

Ambasador Danii w Polsce: Baltic Pipe wesprze rozwój rynku gazu w regionie (ROZMOWA)