font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz 6 września, 2017 godz. 7:00   
REDAKCJA

Naimski: Chcemy rozbudować Gazociąg Polska-Ukraina

Piotr Naimski Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski; fot. Ministerstwo Energii

Polska chce doprowadzić do zwiększenia przepustowości połączenia gazowego z Ukrainą w Hermanowicach do 6-7 mld m3, poinformował pełnomocnik rządu ds. kluczowej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

„Gaz-System jest w kontakcie z UkrTransGazem. Chodzi o rozbudowę połączenia w Hermanowicach z obecnych 1,5 mld m3 do 6-7 mld m3” – powiedział Naimski dziennikarzom w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Dodał, że niedawna nominacja Pawła Stańczaka na prezesa ukraińskiego operatora systemu przesyłowego jest w tym kontekście pozytywną informacją.

Warto zaznaczyć, że obecne zdolności przesyłowe połączenia Polski z Ukrainą wynoszą zaledwie 1,5 mld m3 rocznie. Aby wolumen ten mógł zostać zwiększony, konieczna jest rozbudowa połączenia gazowego między Polską a Ukrainą. Zgodnie z porozumieniami podpisanymi między operatorem polskiego i ukraińskiego systemu przesyłu gazu, Gaz-Systemem i Ukrtransgazem, budowa liczącego blisko 100 km rurociągu ma ruszyć jeszcze w 2017 roku. Rozbudowa tego połączenia jest również istotna z perspektywy polskiego projektu służącego dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego – gazociągu Baltic Pipe.

ISBnews/BiznesAlert.pl