Naimski: Decyzja PGNiG dotycząca kontraktu jamalskiego to element dywersyfikacji dostaw gazu

15 listopada 2019, 13:15 Energetyka

Notyfikacja wysłana przez zarząd PGNiG do Gazpromu i Gazpromu Eksport o zamiarze zakończenia długoterminowego kontraktu w końcu grudnia 2022 r. wpisuje się w realizację strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski – powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

fot. naimski.pl

Dodał, że strategia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski jest planem rządu PiS znanym przynajmniej od czterech lat.

„PGNiG spełniło warunki, które pozwolą te nowe kierunki i źródła dostaw uruchomić od 2022 roku. Spełniło je, podpisując odpowiednie kontrakty z dostawcami skroplonego gazu, jak również podpisując umowę przesyłową, która umożliwia budowę połączenia gazociągiem Polski ze złożami na Szelfie Norweskim trasą, która nazywamy Baltic-Pipe, która zaczyna się na Morzu Norweskim i poprzez Danię pod Bałtykiem pozwoli doprowadzić do Polski 10 mld metrów sześciennych gazu, począwszy od października 2022 roku” – dodał minister.

PGNiG nie przedłuży kontraktu jamalskiego

Naimski podkreślił, że równocześnie Gaz-System, który jest inwestorem, który buduje Baltic-Pipe, rozbudowuje gazoport w Świnoujściu i w 2021 będziemy mogli sprowadzić już 7,5 mld metrów sześciennych gazu do Polski w postaci skroplonej od różnych dostawców.

„Wszystko to razem powoduje, że strategia dywersyfikacji dostaw gazu przyjęta przez rząd jest realizowana zgodnie z planem i jednym z kroków, które są wymagane jest zawiadomienie strony rosyjskiej, że długoterminowy kontrakt nie będzie przedłużany po roku 2022” – powiedział Naimski.Stwierdził jednocześnie, że strategia dywersyfikacji zakłada absolutne zróżnicowanie kierunków i źródeł dostaw i możliwość wyboru dla Polski i polskich odbiorców.

„Od 2022 roku będziemy mieli możliwość sprowadzenia około 17 mld metrów sześciennych gazu od różnych dostawców z różnych źródeł, a to będzie w pełni pokrywało zapotrzebowanie polskiej gospodarki i polskich odbiorców, jeżeli dodamy do tego własną produkcję, która oczywiście będzie utrzymana” – powiedział Naimski.

Minister dodał, że do dalszej poprawy dywersyfikacji dostaw gazu przyczyni się zbudowanie pływającego terminala gazowego, który ma stacjonować w gdańskim porcie, i połączenie go na stałe z systemem przesyłowym. Zakończenie tego projektu realizowanego przez OSP Gaz-System przewidziane jest na 2025 rok.

Polska Agencja Prasowa