Naimski: Nie ma planu przedłużenia kontraktu z Gazpromem na obecnych warunkach

15 września 2016, 14:45 Energetyka

Nie ma planu, by przedłużać na dotychczasowych warunkach kontrakt długoterminowy z Gazpromem na dostawy gazu, wygasający w 2022 r. – poinformował na konferencji Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Kontrakt wygasa w 2022 r. i nie ma powodów ani planów, by przedłużać go na dotychczasowych warunkach – powiedział.

Wyjaśnił, że Polska zużywa obecnie 14-15 mld m sześć. gazu, przy czym trzy czwarte zużywanego surowca pochodzi obecnie z Rosji. Celem jest uniezależnienie się od dostaw ze Wschodu.

– Zużycie gazu w Polsce nie będzie prawdopodobnie skokowo rosło, ale będzie się stopniowo zwiększało – ocenia.

Uruchomiony terminal w Świnoujściu ma przepustowość 5 mld m sześć.

– To oznacza, że mamy potrzebę otworzenia się na inne źródła w wysokości minimum 10 mld m sześć. gazu – powiedział.

Potrzeba różnicowania źródeł dostaw spowodowała, że Polska przystąpiła do projektu połączenia krajowego systemu z szelfem norweskim.

– To połączenie wpisuje się w większą strategię, budowy korytarza Północ-Południe, łączącego źródła gazu na Północy ze źródłami gazu na południu Europy – powiedział.

– Prowadzone były rozmowy najwyższych władz Polski, Danii i Norwegii. Jest zielone światło dla tej inwestycji – dodał.
Połączenie z Norwegią jest przewidziane na 10 mld m sześć.

Naimski powiedział, że dodatkowo możliwe jest zwiększenie przepustowości terminala LNG do 7-7,5 mld m sześć. niedużym kosztem.

– Jest też opcja rozbudowy terminala poprzez postawienie trzeciego zbiornika. To już byłaby większa inwestycja, będzie podejmowana zależnie od potrzeb  – powiedział.

Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju Gaz-Systemu, poinformował o postępie prac nad gazociągiem Baltic Pipe.

– Pracujemy z naszym partnerem duńskim Energinet nad feasibility study. Założenie jest takie, by był on zdolny dostarczać 10 mld m sześc. gazu – powiedział.

– Do końca roku planujemy zakończyć feasibility study i przejść potem do procedury open season – dodał.

Przedstawiciele polskich władz chcą, by inwestycja w połączenie między Polską i Norwegią została sfinalizowana przed zakończeniem długoterminowego kontraktu na dostawy gazu z Gazpromem, który obowiązuje do końca 2022 r.

– Jeśli chcemy dotrzymać termin wspomniany przez ministra Naimskiego, październik 2022 r., to potrzebujemy zaangażowania graczy komercyjnych w I kwartale 2017 r. – poinformował Soren Juel Hansen, dyrektor ds. rozwoju Energinet.dk.

Polska Agencja Prasowa