Naimski: Polska potrzebuje farm wiatrowych na morzu i energii jądrowej

16 maja 2018, 08:45 Atom
Piotr Naimski
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski; fot. Ministerstwo Energii

Polska potrzebuje nowych źródeł energii zarówno z farm wiatrowych na morzu, jak i z energetyki jądrowej. Duże firmy nie będą miały problemów z realizacją obu tych projektów – uważa Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

„Budowa obu projektów potrwa kilka lat, ale farmy wiatrowe na morzu można zbudować w 5 lat, czyli dwa razy krócej niż elektrownię jądrową. Potrzebujemy jednego i drugiego, tak nam wychodzi z różnych obliczeń i analiz” – powiedział Naimski dziennikarzom w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

„To się nie wyklucza a wręcz uzupełnia. Jeśli będziemy mieli istotną część energii z wiatru na morzu to musimy mieć jakieś źródło stabilizujące ten wiatr” – dodał.

Pytany czy spółki Skarbu Państwa udźwigną koszty realizacji dwóch inwestycji Naimski stwierdził, że firmy się tego nie boją.

„Jeśli popatrzeć przez perspektywę trwania inwestycji to się to rozkłada w czasie, a wtedy staje się oczywiste, że duże firmy w Polsce będą w stanie sobie z tym poradzić. Trzeba to porównać z przychodami i dochodami tych firm, z ich dywidendami” – powiedział pełnomocnik rządu.

Polska Agencja Prasowa