Naimski: Polska rozmawia z USA bez względu na pomruki Gazpromu

5 lipca 2017, 08:15 Energetyka
Piotr Naimski
fot. naimski.pl

W porannym programie Radio Wnet wystąpił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Mówił o dostawach LNG z USA i przygotowaniach do budowy Baltic Pipe.

– Budujemy gazociąg, który połączy Polskę ze złożami z Norwegii. Będziemy mogli sobie wybierać, z jakiego źródła chcemy kupić gaz dla Polski – powiedział minister. – Przez ostatnie 30 lat odbieraliśmy gaz wyłącznie z jednego kierunku, od producenta rosyjskiego.

– Gazociąg będzie miał wyjście na polski brzeg prawdopodobnie w Niechorzu – poinformował.

Gość Radia Wnet przypomniał, że terminal LNG w Świnoujściu to jedna z najbardziej nowoczesnych instalacji. Może przyjąć 5 mld metrów sześciennych. Będzie rozbudowany do 7,5 mld metrów sześciennych rocznie. – Jest miejsce na budowę trzeciego zbiornika. Wtedy będzie mógł przyjmować 10 mld metrów sześciennych – dodał.

Piotr Naimski odniósł się także do potencjalnego rozwoju dostaw LNG ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Pierwszy taki ładunek trafił do PGNiG od firmy Cheniere Energy w czerwcu tego roku.

– Ta współpraca składa się na zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ bezpieczna dostawa surowców energetycznych z różnych kierunków od różnych dostawców, także współpraca ze Stanami Zjednoczonymi wzmacnia nasze bezpieczeństwo energetyczne – powiedział minister. – Nie trzeba się przejmować rosyjskimi „pomrukami”. Powstaje sytuacja konkurencyjna. Gazprom stara się utrzymać monopol na dostawy gazu, a my chcemy rynek otworzyć, uniezależnić odbiorców od jednego (rosyjskiego) dostawcy.