Naimski: Ujawnimy szczegóły gazowego kontraktu z Rosją

29 sierpnia 2017, 12:03 Energetyka
Piotr Naimski
fot. naimski.pl

Minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, w rozmowie z Panoramą TVP2 zapowiedział ujawnienie szczegółów gazowego kontraktu, który rząd PO-PSL zawarł z rosyjskim Gazpromem w 2010 roku. Niejasności przy jego podpisaniu opisali dziennikarze tygodnika „Sieci”.

Tygodnik dotarł do niejawnych instrukcji negocjacyjnych, przyjmowanych przez rząd PO-PSL. W efekcie – jak podają „Sieci” – podpisano umowę, której zapisy były niekorzystne dla Polski.

– Kontrakt jamalski wygasa w 2022 roku. Chodzi także o inne zapisy, m.in. pozbawienie Polski dochodów z tranzytu rosyjskiego gazu przez Polskę. Białoruś i Ukraina dostaje pieniądze, a Polska nie – powiedział Piotr Naimski. Zasugerował również, że niebawem możemy poznać raporty Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie. Powstały dwa takie dokumenty, ale oba są niejawne. – Odtajnienie tych dokumentów jest na najlepszej drodze, proszę o chwilę cierpliwości – powiedział.

Jakóbik: Raport NIK może dać odpowiedzi na pytania o kontrakt jamalski

Według informacji tygodnika „Sieci”, podpisana z Gazpromem umowa była bardzo niekorzystna dla Polski.

„Umowa gazowa z 29 października 2010 r. to jeden z najcięższych grzechów poprzedniej ekipy. W strategicznym obszarze bezpieczeństwa państwa wykonano całą serię niezrozumiałych ruchów, by zadowolić Moskwę. Wymieńmy tylko najważniejsze: rezygnacja z ok. 1 mld zł, które był nam winny Gazprom; rezygnacja z setek milionów zysków spółki EuRoPol Gaz; szalenie niekorzystne dla Polski zmiany w strukturze organizacyjnej tej firmy; planowane wydłużenie o 15 lat uzależnienia od rosyjskiego gazu kupowanego po zawyżonych cenach; i wreszcie rezygnacja z dywersyfikacji dostaw surowca” – piszą „Sieci”.

Jakóbik: Ujawnić raport NIK o umowie gazowej z Rosją

Panorama/BiznesAlert.pl