Najtrudniejszy rok energetyki wiatrowej (RELACJA)

19 lipca 2017, 15:30 Energetyka

W warszawskiej siedzibie kancelarii prawnej Clifford Chance odbyło się spotkanie w trakcie, którego zaprezentowano raport Stan energetyki wiatrowej w Polsce w 2016 roku. Raport jest efektem współpracy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Cliffor Chance oraz TPA Poland. Opracowanie jest kompendium wiedzy na temat branży.

fot. Pixabay

W trakcie prezentacji przedstawicieli poszczególnych instytucji zaangażowanych w powstanie publikacji widać było wyraźnie mało optymistyczne nastroje. Mówiono wyraźnie o tym, że obecnie realizowana polityka państwa w zakresie OZE może szybko doprowadzić do całkowitego zniszczenia branży energetyki wiatrowej.

Jak podkreślał Janusz Gajowiecki, prezes PSEW kontrowersyjne propozycje związane z regulacjami prawnymi dla branży obecnie przygotowywane w Sejmie mogą przyczynić się do upadłości wielu polskich firm inwestujących w energetykę wiatrową. Mniej poszkodowani w razie przewidywanego przez PSEW czarnego scenariusza będą inwestorzy zagraniczni. Z sali w trakcie spotkania padło nawet określenie nowelizacji ustawy „lex energa”, sugerujące czyje interesy są przy tej okazji wyraźnie zaspokajane.

Toczące się w Sejmie prace nad zmianami w opłatach zastępczych bezpośrednio wpłyną na rentowność dotychczas prowadzonych przedsięwzięć. Już teraz energetyka wiatrowa boryka się z wieloma problemami. Podstawowym z nich jest ograniczenie możliwości prowadzenia inwestycji na lądzie. Jest to efekt tak zwanej ustawy odległościowej. Jak wynika z materiałów PSEW wiatraki na lądzie to dziś najtańszy sposób na energetykę odnawialną.

Jeśli zabraknie w najbliższych latach inwestycji w tę branżę można spodziewać się znacznie większego wzrostu cen energii, jak sugeruje Janusz Gajowiecki. Koszty te odczują przede wszystkim gospodarstwa domowe. Konieczność restrukturyzacji kredytów i zmniejszenie zatrudnienia przez branżę wiatrową to kolejne negatywne skutki podejmowanych przez Sejm działań legislacyjnych.

Dziś energetyka wiatrowa w Polsce to 3000 MW pozwoleń na budowę. Jak ostrzegają specjaliści Cliffor Chance i TPA Poland dalsze prace nad nowelizacją ustawy o OZE mogą doprowadzić do sytuacji kiedy Komisja Europejska nałoży na Polskę kary, a ich koszty będą ponosić obywatele. Będa one wynikiem działań niezgodnych z przyjętymi regulacjami dotyczącymi pomocy publicznej. PSEW ma liczne propozycje rozwiązania tych kwestii bez szkody dla Polski jednocześnie mając na uwadze dobro branży wiatrowej. Należą do nich między innymi: przechodzenie niewykorzystanej ilości i wartości energii do kolejnych koszyków aukcyjnych, likwidacja nadpodaży, systemowe wsparcie inwestycji spełniających kryterium najlepszych dostępnych technologii czy uznawanie etapu rozruchu technologicznego za początek realizacji spełniania zobowiązania aukcyjnego.