Najważniejsze w tym roku ćwiczenia Strzelców Podhalańskich

30 listopada 2015, 16:23 Bezpieczeństwo
wojskożołnierze

Ponad tysiąc żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich bierze udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pod kryptonimem Lampart-15, które odbywa się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Z Podhalańczykami szkoli się pluton z 7 Brygady Zmechanizowanej Republiki Czeskiej.


Alarmem w pododdziałach Podhalańczyków, 27 listopada rozpoczęło się ćwiczenie taktyczne z wojskami Lampart-15. Prowadzi je dowództwo 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a pododdziałami ćwiczącymi są 1 batalion Strzelców Podhalańskich (1 bsp) z Rzeszowa oraz 16 Tczewski Batalion Saperów (16 bsap) z Niska. Ponadto, gościnnie z Podhalańczykami ćwiczy pluton żołnierzy z zaprzyjaźnionej 7 Brygady Zmechanizowanej Republiki Czeskiej.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie przygotowania dowództw, sztabów i pododdziałów 1 bsp oraz 16 bsap do planowania i prowadzenia działań bojowych. Praktyczne działanie ćwiczących pododdziałów poprzedził etap przygotowawczy oraz intensywne szkolenie poligonowe, prowadzone od 9 listopada br.

Część wstępną ćwiczenia rozpoczął dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i jednocześnie kierownik ćwiczenia płk dypl. Zenon Brzuszko. „Podhalańczycy, Lampart-15 to najważniejsze wasze ćwiczenie w tym roku. To podsumowanie i ocena waszego wyszkolenia oraz przygotowania do prowadzenia działań bojowych.(…) Z wojny zwykle nie wracają wszyscy żołnierze, ale z ćwiczenia w czasie pokoju – tak” – powiedział dowódca Podhalańczyków, przypominając jednocześnie o wadze przedsięwzięcia i zachowaniu przepisów bezpieczeństwa.

Ćwiczenie oparte jest na scenariuszu użycia wojsk 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w operacji obronnej, który nie odnosi się do żadnego realnie istniejącego państwa. Istota ćwiczenia polega na tym, że na podstawie rozkazów przekazywanych przez kierownictwo ćwiczenia, a następnie decyzji wypracowanych przez ćwiczących dowódców, podległe pododdziały realizują praktycznie postawione zadania taktyczne w terenie. Prowadzą także walkę z przeciwnikiem, którego podgrywa pododdział pozoracji. Ćwiczący żołnierze muszą wykazać się profesjonalizmem i znajomością żołnierskiego rzemiosła.

Udział w ćwiczeniu Czechów, to efekt współpracy pomiędzy brygadami, która zapoczątkowana została jeszcze w 2013 roku. Pierwsza wymiana pododdziałów miała miejsce w lipcu br., kiedy to pluton żołnierzy z 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka uczestniczył w Czechach w ćwiczeniu Moving Guard III. Żołnierze szkolili się tydzień na poligonie Libava i strzelnicy przy koszarach 72 Batalionu Zmechanizowanego w Praslavicach.

Podczas ćwiczenia Lampart-15 czescy żołnierze realizują zadania jako przydzielony pluton w składzie 2 kompanii zmechanizowanej 1 bsp. Przed rozpoczęciem ćwiczenia goście odbyli także szereg strzelań, zarówno ze swojej broni etatowej, jak i będącej na wyposażeniu strzelców z Rzeszowa. Strzelania z karabinka, pistoletu oraz broni strzelców wyborowych pokazały, że nasi sojusznicy są dobrze przygotowani do wykonywania zadań ogniowych. „Wszystko jest prowadzone bardzo podobnie, więc się odnajdujemy w ugrupowaniu kompanii bez problemu. Podoba nam się też wasz poligon, który daje duże możliwości szkolenia” – mówiła porucznik Pavla Viraghova, dowódca czeskiego plutonu.

Lampart-15 zakończy się częścią ogniową w dniu 1 grudnia br.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych