KGHM dostał koncesje na wydobycie miedzi z największego złoża w Europie

13 maja 2021, 13:50 Alert
Michał Chludziński prezes KGHM. Fot. Michał Perzyński
Michał Chludziński prezes KGHM. Fot. Michał Perzyński

Złoża, na które KGHM Polska Miedź otrzymał niedawno koncesje eksploracyjne, mogą zapewnić nawet do 20 mln ton miedzi. To może być największe złoże w Europie – poinformował prezes Marcin Chludziński. Koncern miedziowy planuje jak najszybciej przeprowadzić proces rozpoznania złóż.

-Otrzymaliśmy koncesje eksploracyjne na obszary koncesyjne sąsiadujące z nami – mówimy o terenie za Odrą w województwie lubuskim. Będziemy chcieli jak najszybciej te złoża rozpoznać. Jeśli potwierdzą się warunki z powszechnie dostępnych badań, może to być depozyt rzędu 20 mln ton miedzi. To jest potencjalnie największe złoże w Europie łącznie z tym złożem, które już eksploatujemy – powiedział Chludziński podczas telekonferencji. Dodał, że po potwierdzeniu właściwości złoża grupa będzie chciała jak najszybciej przystąpić do budowy kopalni.

– CAPEX i udostępnianie złóż to dla nas priorytet. Mieliśmy na to duże wydatki inwestycyjne. Nowe koncesje tworzą zupełnie nowe perspektywy, ale to wciąż tylko koncesje eksploracyjne – powiedział.

– Koncesje leżą na terenie koncesji, które już posiadamy, więc ich koszty nie będą aż tak wysokie. Przystępujemy do prac, nie będziemy zwlekać, dopiero po pierwszych wynikach będziemy mogli powiedzieć coś więcej o ich przyszłości – powiedział zaś wiceprezes KGHM Adam Bugajczuk.

Spółka podała wczoraj, że pod koniec kwietnia minister klimatu i środowiska wydał decyzje przyznające KGHM koncesje na obszary Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce. – W pierwszym kwartale tego roku zapadła decyzja o zdefiniowaniu i powołaniu programów strategicznych dla KGHM. W 2021 roku firma nadal będzie poprawiać parametry produkcyjne, stabilizować finanse i realizować ambitne inwestycje. Zwłaszcza, że pod koniec kwietnia Minister Klimatu i Środowiska wydał decyzje przyznające KGHM koncesje na obszary Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce – podał wczoraj KGHM.

Michał Perzyński/KGHM