Największy kabel na świecie ma dać energię z pustyni tańszą od atomu
Brytyjska firma Xlinks planuje budowę odnawialnych źródeł w Maroko o mocy 10,5 GW. Zamierza doprowadzić z nich energię do Wielkiej Brytanii z pomocą kabla o długości 3800 km. Inicjatorzy projektu zakładają, że da energię tańszą od tej pochodzącej z atomu.
Xlinks chce zbudować hub OZE z wykorzystaniem energetyki wiatrowej (3,5 GW) i fotowoltaiki (7 GW) oraz magazynów energii o mocy 5-20 GWh w Maroko. Trwają już rozmowy z rządem marokańskim na temat wyboru lokalizacji tych projektów. Wspomniana firma zamierza przeprowadzić międzynarodowy przetarg na budowę kabla. Pierwszy etap mógłby być gotowy w 2027 roku i osiągnąć moc 1,8 GW.
Kabel miałby zostać wykonany w technologii wysokiego napięcia prądu stałego HVDC, niczym mniejszy, który jest planowany między Polską a Litwą o nazwie Harmony Link przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Jego wysoka długość oznacza straty energii sięgające 10-12 procent, które jednak nie zmniejszą rentowności jego pracy przez niskie koszty stałe energetyki odnawialnej oraz skalę projektu w Maroko. Poza tym fakt pociągnięcia trasy przez wody Portugalii, Hiszpanii i Francji tylko w czterech punktach ma przyspieszyć pozyskiwanie pozwoleń. Koszt projektu jest szacowany na około 18 mld funtów.
Po ukończeniu nowy kabel ma dawać 26 TWh energii, czyli 7,5 procent zapotrzebowania na nią w Wielkiej Brytanii. Trwają rozmowy z Londynem o wsparciu tego projektu kontraktem różnicowym, ale w grę wchodzą także aukcje. Xlinks liczy na to, że kontrakt CfD da cenę energii poniżej tej oferowanej w nowym bloku jądrowym Elektrowni Hinkley Point C, który również zyskał wsparcie tego typu.
PV-Magazine/Wojciech Jakóbik