Należyty: Bloki gazowo-parowe. Rośnie moc, a emisja spada

3 lutego 2017, 15:15 Energetyka

Na początku lutego w należącej do PGE Elektrociepłowni Gorzów w obecności premier Beaty Szydło został oddany do użytku blok gazowo-parowy o mocy 138 MW elektrycznych i 100 MW cieplnych. Inwestycję zrealizowało konsorcjum polskiego oddziału firmy Siemens i szwedzkiej firmy Siemens Industrial Turbomachinery. Grzegorz Należyty, członek zarządu i dyrektor generalny Power Generation w polskim oddziale Siemensa przedstawił nam zalety i korzyści bloku gazowo-parowego.

Elektrociepłowna Gorzów należąca do PGE, fot.: PGE
Elektrociepłowna Gorzów należąca do PGE, fot.: PGE

Blok jest opalany głównie zaazotowanym gazem, dzięki temu znacznie zmniejszy się emisja szkodliwych spalin i pyłów do powietrza. Jest niezależny od importu – gaz pochodzi m.in. z należącej do PGNiG kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego „Lubiatów”. Ten blok ma pozwolić na utrzymanie pozycji rynkowej Elektrociepłowni Gorzów. Technologia bloku jest sprawdzona, niezawodna, a przede wszystkim przyjazna środowisku ponieważ ma zdecydowanie zmniejszoną emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów.

Inną zaletą tej technologii jest brak odpadów paleniskowych, wysoka sprawność wytwarzania energii elektrycznej i duża niezawodność eksploatacyjna. W skrócie charakteryzując ten blok można powiedzieć, że rośnie moc, a emisja spada – stwierdza dyrektor Należyty i dodaje – Sprawność ogólna netto w pracy kogeneracyjnej, przy pełnym obciążeniu, wynosić będzie 83,93 proc. Blok ma dwie turbiny gazowe SGT-800 i jedną turbinę parową SST 400 wraz z kompletnym systemem elektrycznym i systemem sterowania.

Grzegorz Należyty podkreśla, że koncern Siemens prowadzi ciągłe prace badawczo-rozwojowe, na które w 2016 r. łącznie przeznaczył prawie 6 proc. swoich przychodów. Kontrakt na budowę bloku gazowo-parowego w elektrociepłowni PGE w Gorzowie Wielkopolskim w formule „pod klucz” oraz świadczenie wieloletniej umowy serwisowej turbozespołów gazowych podpisano w październiku 2013 r. Wartość kontraktu na budowę opiewała na kwotę 562 mln zł netto. Podpisano także umowę serwisową na okres 12 lat o wartości 124 mln zł netto.

– Siemens będzie odpowiedzialny za utrzymanie i serwis tej inwestycji. Przy budowie bloku w Gorzowie Siemens współpracował z ponad sześćdziesięcioma firmami – lokalnymi i z całego kraju. W kulminacyjnym okresie przy realizacji inwestycji pracowało ponad 500 osób – zakończył nasz rozmówca.