NASA zbada czarne dziury i wybuchające gwiazdy

11 grudnia 2021, 07:00 Alert
NASA

NASA rozpoczęła nową misję, podczas której zbada czarne dziury i wybuchające gwiazdy. Jest to jej pierwszy projekt poświęcony badaniu polaryzacji promieniowania rentgenowskiego.

W czwartek NASA wystrzeliła w kosmos teleskop Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE). Czterdzieści minut po starcie za pomocą rakiety SpaceX Falcon 9, operatorzy otrzymali pierwszy zestaw danych telemetrycznych ze statku kosmicznego – czytamy w komunikacie.

Dwuletnia misja, we współpracy z Włoską Agencją Kosmiczną, jest pierwszym projektem NASA poświęconym badaniu i pomiarom polaryzacji promieniowania rentgenowskiego. Przedsięwzięcie pozwoli zbadać formy światła o wysokiej energii wytwarzanego podczas najbardziej ekstremalnych zjawisk na niebie, takich jak wybuchy supernowych (kilka rodzajów eksplozji kosmicznych) i gwałtowne zderzenia.

NASA poinformowała, że IXPE będzie gotowy do działania w styczniu. W pierwszym roku zbada około 40 ciał niebieskich. Zdaniem agencji kosmicznej, operacja dostarczy szczegółowych informacji na temat przebiegu wirowania czarnych dziur i emitowania dużej ilości światła rentgenowskiego przez pulsary.

Choć przyćmiony, start IXPE jest wielkim zwycięstwem NASA, ponieważ agencja przygotowuje się do 22 grudnia wystrzelenia Teleskopu Jamesa Webba, następnych głównych oczu NASA na niebie.

NASA/The Verge/Jędrzej Stachura

NASA zaprojektuje nową Międzynarodową Stację Kosmiczną. 415 milionów dolarów poleci w kosmos