Następczyni Schroedera w Niemczech zamyka fundację do obrony Nord Stream 2 którą sama założyła

28 lutego 2022, 10:30 Alert

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego ogłosiła zamknięcie fundacji „klimatycznej” Stiftung Klimaschutz która posłużyła do ochrony spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 przed sankcjami USA.

Manuela Schwesig. Źrodło Wikicommons
Manuela Schwesig. Źrodło Wikicommons

Schwesig ogłosiła w mediach społecznościowych, że Stiftung Klimaschutz oficjalnie zajmująca się ochroną klimatu, a faktycznie służąca za ochronę projektu Nord Stream 2 i pomagająca dokończyć jego budowę, zostanie zamknięta. Faktem jest jednak, że to premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego ją zakładała. Fakt, że to organ samorządowy miał chronić Nord Stream 2 przed sankcjami USA, które nie mogą dotykać podmiotów tego typu. Tymczasem fundacja przejęła statek pozwalający zakończyć przygotowania do dostaw gazu przez Nord Stream 2, który jest obecnie objęty sankcjami USA i nie może rozpocząć pracy przez decyzję rządu niemieckiego o wstrzymaniu certyfikacji.

Premier Schwesig zapowiedziała, że nie będzie uroczystości Dni Rosji, a praca Stowarzyszenia Współpracy Niemiecko-Rosyjskiej zostaną zawieszone. To pod jej adresem została zarejestrowana fundacja „klimatyczna”. Ambasador Ukrainy w Niemczech oskarżył Schwesig o hipokryzję po tym jak przekazała wyrazy solidarności z jego krajem. Projekt Nord Stream 2 mógł służyć między innymi do pominięcia terytorium Ukrainy przy dostawach gazu do Europy.

NDR/Wojciech Jakóbik