NATO: Cyberataki będą stałym elementem nowoczesnych wojen

27 lutego 2018, 12:52 Alert
Jamie Shea i Sorin Ducaro na CSBXL18. Fot. CYBERSEC Jamie Shea i Sorin Ducaro na CSBXL18. Fot. CYBERSEC

Dziś w Brukseli odbyła się konferencja CYBERSEC – Brussels Leader’s Foresight. To wydarzenie zorganizowane przez Instytut Kościuszki, które skupi wiodących decydentów i ekspertów z branży IT. Dyskutowali oni o wyzwaniach bezpieczeństwa transformacji cyfrowej w 2018 roku. BiznesAlert.pl sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.

W drugim panelu wzięli udział dwaj wysocy urzędnicy NATO – Jamie Shea z Wielkiej Brytanii oraz Sorin Ducaro z Rumunii.

Dokonania NATO

Rzecznik NATO Jamie Shea powiedział, że kwestia cyberbezpieczeństwa jest kluczowa nie tylko w czasie pokoju. – Każdy przyszły konflikt zbrojny będzie miał swój aspekt cybernetyczny – prognozował. Dodał, że dla NATO wydarzeniem o dużym znaczeniu było podpisanie dokumentu Cyber Defense Pledge w 2016 roku. – Sprawiło to, że wśród sojuszników zapanowało poczucie pewności w tym zakresie – powiedział. Zwrócił też uwagę na problem inwestycji w obszarze cyberbezpieczeństwa; ważniejsze według niego jest inwestowanie w potencjał ludzki, niż tylko w technologię.

Jego partner w dyskusji Sorin Ducaro powiedział, że front wojny cybernetycznej jest wszędzie, a zagrożenie to dostrzegają wszyscy gracze na arenie międzynarodowej. – Doszło do tego, że kwestia cyberbezpieczeństwa przewija się przez niemal wszystkie międzynarodowe rozmowy na tematy geostrategiczne – mówił dyplomata.