NATO: Energetyka będzie jednym z tematów szczytu w Warszawie

21 czerwca 2016, 07:00 Alert

(Anadolu/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Szczyt NATO odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie

Projekty Gazociągów Transanatolijskiego (TANAP) oraz Transadriatyckiego (TAP), które mają umożliwić dostawy azerskiego gazu do Europy, mają szczególne znaczenie dla zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Starego Kontynentu, powiedział w wywiadzie dla agencji Anadolu Michael Ruhle. Jest on Kierownikiem Sekcji Bezpieczeństwa Energetycznego w NATO Emerging Security Challenges Division.

W rozmowie z turecka agencją Anadolu odniósł się do zbliżającego się szczytu Sojuszu w Warszawie. Poinformował, że temat bezpieczeństwa energetycznego ma szczególnego znaczenie dla wszystkich państw członkowskich i pojawi się podczas obrad w stolicy Polski.

Według niego NATO jest odpowiedzialne za stworzenie strategicznej wizji w obszarze bezpieczeństwa energetycznego i śledzenie rozwoju wydarzeń, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo całego Sojuszu, w tym także w sektorze energetycznym.

– Zapotrzebowanie na energię większości członków NATO jest zaspokajane przez rosyjski gaz – przyznał Rühle podkreślając przy tym znaczenie Gazociągów Transanatolisjkiego (TANAP) oraz Transadriatyckiego (TAP). Wchodzą one w skład tzw. Korytarza Południowego, czyli sieci połączeń gazowych, które mają doprowadzić gaz z Azerbejdżanu na rynek europejski.

– Projekty TAP i TANAP są integralną częścią dążenia do dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych do Europy. W tym zakresie Turcja ma do odegrania szczególną rolę – powiedział przedstawiciel Sojuszu.

Projekt TANAP zakłada transport gazu ze złóż Szach Deniz w Azerbejdżanie od granicy gruzińsko-tureckiej do zachodniej granicy Turcji. Początkowa przepustowość będzie wynosiła 16 miliardów m3 gazu rocznie, przy czym 6 miliardów będzie dostarczane do Turcji, reszta surowca – do Europy.

Zgodnie z założeniami Gazociąg Transadriatycki (TAP) ma osiągnąć przepustowość 10 mld m3 rocznie z możliwością jej podwojenia. Ma dostarczać kaspijski gaz z granicy grecko-tureckiej do Włoch przez Albanię. Udziałowcami konsorcjum TAP są BP, SOCAR, Snam (po 20 procent akcji), Fluxys (19 procent), Enagas (16 procent) i Axpo (5 procent). Projekt znalazł się na liście PCI (projekty wspólnego interesu Unii Europejskiej).

Projekt TAP zakłada dostarczenie gazu ziemnego z granicy turecko-greckiej do Włoch. Ma odbierać gaz azerski ze złóż Szach Deniz II, przez mający powstać w Turcji TANAP. To projekty Korytarza Południowego wspierane przez Komisję Europejską, które mogą stanowić konkurencję dla dostaw gazu z Rosji.