Neska: Problemy górnictwa odbijają się na kondycji kolei

2 października 2014, 08:56 Energetyka
Jacek Neska

Urząd Transportu Kolejowego podał, że w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2014 roku Grupa PKP Cargo miała 47,73 proc. udziału w rynku pod względem przewiezionej masy, notując wzrost o 0,25 p.p. w porównaniu do poprzedniego okresu oraz wzrost o 0,64 p.p. w porównaniu do wyniku po I półroczu br. W tym samym czasie udział Grupy pod względem pracy przewozowej utrzymał się na podobnym poziomie, spadając nieznacznie o 0,06 p.p.

– Sierpień był piątym miesiącem z rzędu, w którym przewozy kolejowe w Polsce spadały w porównaniu do ubiegłego roku – komentuje Jacek Neska, członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych.

W jego przekonaniu to wskazuje, jak problemy górnictwa odbijają się na kondycji kolei. Sytuacji nie ułatwiają prace modernizacyjne na polskich torach, przez które pociągi jeżdżą dłużej i wolniej.

– W obliczu tych trudnych warunków, wyniki PKP Cargo są zadowalające – ocenia Jacek Neska. – W porównaniu do poprzedniego miesiąca, zwiększyliśmy nieznacznie udział w rynku pod względem przewiezionej masy, a pracę przewozową utrzymaliśmy na tym samym poziomie.

– Co istotne, w każdej chwili jesteśmy gotowi na obsługę dodatkowych zleceń naszych klientów – stwierdza członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych.

Po ośmiu miesiącach 2014 r. na kolejnych miejscach pod względem przewiezionej masy znalazły się: DB Schenker Rail Polska (18,61 proc.), PKP LHS (4,66 proc., wzrost z 4,1 proc. przed rokiem), Lotos Kolej (4,62 proc., wzrost z 4,04 proc.) oraz Freightliner PL (3,19 proc., wzrost z 1,89 proc. przed rokiem).

Źródło: PKP Cargo