NIB udzieli pożyczki na wykup litewskiego terminala LNG

2 lipca 2019, 06:30 Alert

Nordycki Bank Inwestycyjny (NIB) zdecydował się na przyznanie pożyczki operatorowi litewskiego pływającego terminala LNG w Kłajpedzie, spółce Klaidpedos Nafta. Wysokość pożyczki wynosi 145 milionów euro.

FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

O kredycie poinformował litewski minister energetyki Zygimantas Vaiciunas. Pożyczka dotyczy planów redukcji kosztów utrzymania terminala (o około 40 procent) oraz zapewnienia gwarancji dla wielomilionowych pożyczek. Jak wskazuje portal Baltic Course, na przeszkodzie w realizacji powyższych planów może stać konflikt operatora terminala z firmą Achemos Group. Podmiot ten jako 10-procentowy udziałowiec złożył skargę na planowane przeniesienie działalności terminala LNH do oddzielnej spółki.

– Z informacji, które posiadam wynika, że NIB zaakceptował kredyt, a jego warunki będą ważne do lipca. Z drugiej strony, mamy pozytywną decyzję, która jest istotna dla wykupu terminala oraz optymalizacji kosztów. Kredyt jest dedykowany redukcji kosztów oraz komponentowi bezpieczeństwa terminala LNG – powiedział minister.

Sytuacja może się zmienić po tym, jak akcjonariusze Klaipedos Nafta nie podjęli decyzji o przeniesieniu działalności terminala LNG do oddzielnej spółki zależnej.
Negocjacje w sprawie drugiej pożyczki dotyczącej wykupu pływającej jednostki do regazyfikacji (FSRU) odbędą się w 2022 roku.

The Baltic Course/Patrycja Rapacka