Apel ekspertów z Niemiec o porzucenie Nord Stream 2

17 października 2017, 08:00 Alert

Niemiecka dyplomacja unika dyskusji o gazociągu Nord Stream 2. Coraz głośniej słychać apele do Berlina o zablokowanie tej kontrowersyjnej inwestycji. Takie rozwiązanie sugerują autorzy apelu opublikowanego w Die Zeit.

fot. Nord Stream AG

W opublikowanym w Die Zeit artykule pod tytułem „Transatlantycki manifest w czasach Donalda Trumpa – Perspektywa Niemiec” grupa ekspertów ds. relacji niemiecko-amerykańskich stwierdziła, że Nord Stream 2 jest projektem o charakterze geostrategicznym. Autorami manifestu są m.in. Patrick Keller, (Konrad Adenauer Stiftung), Thomas Kleine-Brockhoff (The German Marshall Fund of the United States) czy Daniela Schwarzer (German Council on Foreign Relations).

Ich zdaniem polityka bezpieczeństwa energetycznego jest kolejnym obszarem, w którym niemiecki rząd powinien przemyśleć swoje stanowisko i ,,otworzyć drzwi na konstruktywny dialog”.

– Stany Zjednoczone określiły Nord Stream 2 jako projekt geostrategiczny. To prawda. Projekt ten nie leży we wspólnym interesie Unii Europejskiej. Nord Stream 2 jest sprzeczny z polityką na rzecz niezależności energetycznej i podważą planowaną Unię Energetyczną. Powinniśmy ustalić wspólne stanowisko z naszymi europejskimi partnerami i Stanami Zjednoczonymi – czytamy w manifeście.

Korytarz Północny. Grafika: BiznesAlert.pl

Korytarz Północny. Grafika: BiznesAlert.pl

Zmiana po wyborach?

Oficjalnie Niemcy uznają, że projekt Nord Stream 2 nie jest przedsięwzięciem politycznym, lecz biznesowym. W połowie czerwca kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że jej zdaniem Komisja Europejska nie potrzebuje osobnego mandatu do rozmów z Rosją o reżimie prawnym dla Nord Stream 2. Wypowiedź kanclerz wpisywała się w retorykę stosowaną przez Gazprom i konsorcjum Nord Stream 2 AG. Według nich morski odcinek gazociągu nie podlega zapisom trzeciego pakietu energetycznego. Tymczasem uregulowanie tej kwestii mogłoby rozwiać obawy krytyków projektu.

Po wrześniowych wyborach parlamentarnych nie wiadomo czy Berlin zrewiduje stanowisko w sprawie Nord Stream 2.  Cały czas trwają rozmowy o utworzeniu koalicji rządowej. Pierwsze miejsce w wyborach zajęła CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel zdobywając 33 proc. głosów. Drugie miejsce przypadło kierowanej przez Martina Schulza SPD z 20,5-procentowym poparciem. Żadna z partii nie uzyskała większości umożliwiającej jej samodzielne rządzenie. Przy czym SPD już zadeklarowała, że nie zamierza być częścią przyszłej koalicji rządowej. Pojawiają się opinie, że brak Socjaldemokratów w koalicji rządowej może dać szansę na zablokowanie budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

Nord Stream 2

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – Nord Stream – został oddany do eksploatacji w 2012 roku. Jego przepustowość wynosi 55 mld m sześc. rocznie. Po budowie drugiego gazociągu po dnie Bałtyku do Niemiec będzie przesyłane 110 mld m sześc. rosyjskiego gazu. Nord Stream 2 może zagrozić rozwojowi rynku w regionie i potencjalnej konkurencji w postaci dostaw z nowych, nierosyjskich źródeł. Ponadto może pozbawić Polskę oraz Ukrainę roli państw tranzytowych w dostawach paliwa z Rosji.

Die Zeit/Piotr Stępiński

Jakóbik: Nord Stream 2 to ukoronowanie. Zbliżenie Rosji i Niemiec a służby specjalne