Niemiecki biznes w Rosji wspiera budowę Nord Stream 2

3 grudnia 2019, 11:30 Alert
Rury. fot. Nord Stream 2
Rury. fot. Nord Stream 2

Prawie 97 procent niemieckich firm w Rosji popiera budowę gazociągu Nord Stream 2 – wynika z badania przeprowadzonego przez Komitet Wschodni Niemieckiej Gospodarki. Udział wzięło w nim 112 firm, które zatrudniają ponad 144 tys. osób.

Za uruchomieniem magistrali, pod warunkiem zachowania tranzytu gazu przez Ukrainę, opowiedziało się 72 procent badanych. 15 procent uważa, że Nord Stream 2 powinien zostać uruchomiony, a tranzyt przez Ukrainę powinien zostać zakończony w perspektywie średnioterminowej. Tylko trzy procent badanych firm uważa, że rurociąg nie powinien zostać uruchomiony.

Warto podkreślić, że w budowę kontrowersyjnego gazociągu zaangażowane są niemieckie spółki: Wintershall i Uniper.

Nord Stream 2

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec – Nord Stream – został oddany w całości do eksploatacji w 2012 roku. Jego przepustowość wynosi 55 mld m sześc. rocznie. Przez Nord Stream 2 będzie mogła płynąć taka sama ilość gazu. Planowany gazociąg może zagrozić rozwojowi rynku w regionie i konkurencji ze strony dostaw z nowych źródeł nierosyjskich. Ponadto uruchomienie Nord Stream 2, forsowanego przez Rosjan, pozbawiłoby Ukrainę roli państwa tranzytowego i przychodów sięgających ok. 3 procent PKB. Negatywny wpływ projektu na rynek europejski może ograniczyć regulacja, nad którą pracuje obecnie Rada Europejska. Nie wiadomo jednak czy obejmie sporną inwestycję.

RIA Novosti/Piotr Stępiński