Niemcy zwiększą swój budżet na walkę ze zmianami klimatu na świecie

15 czerwca 2021, 14:30 Alert

Niemcy podniosą swoje wydatki przeznaczone na walkę ze zmianami klimatu na świecie, z obecnych 4 mld euro do 6 mld euro rocznie do 2025 roku, co obiecała kanclerz Angela Merkel. – Powodzenie nadchodzącej konferencji ONZ COP26 zależy przede wszystkim od zaangażowania krajów uprzemysłowionych w finansowanie klimatu – powiedział rzecznik niemieckiego rządu z okazji szczytu G7 w Wielkiej Brytanii.

Źródło: freepik.com

Więcej pieniędzy na ochronę klimatu

Niemiecki minister współpracy rozwojowej Gerd Müller z zadowoleniem przyjął obietnicę Angeli Merkel i powiedział, że bycie pionierem działań na rzecz klimatu oznacza również większe inwestycje w globalną transformację energetyczną. – Kraje afrykańskie w szczególności pilnie potrzebują większego wsparcia dla rozwoju energii odnawialnej – powiedział Müller, dodając, że uczyni z tego priorytet podczas zbliżających się rozmów w Afryce Zachodniej.

Organizacje pozarządowe z zadowoleniem przyjęły tę decyzję. Zwiększenie budżetu na walkę ze zmianami klimatu na świecie do 6 miliardów euro „jest ważnym krokiem naprzód, chociaż powinno być bardziej ambitne i obejmować zobowiązanie do przeznaczenia 50 procent wszystkich środków finansowych związanych z klimatem na adaptację do zmian”, powiedział Jan Kowalzig z Oxfam Germany. – Mamy teraz nadzieję, że po jesiennych wyborach federalnych nowy rząd jeszcze bardziej zwiększy to finansowanie, naprawdę stawiając czoła odpowiedzialności Niemiec za biedne kraje stojące na czele pogłębiającego się kryzysu klimatycznego – dodał. David Ryfisch z Germanwatch powiedział, że kanclerz Merkel „po raz kolejny pokazała, jak ważny jest dla niej multilateralizm i międzynarodowa solidarność”. Wezwał do kompleksowej oceny, ile pieniędzy jest potrzebne, aby utrzymać świat na ścieżce do osiągnięcia celu porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5°C.

G7 zgodziło się zintensyfikować działania w sprawie zmian klimatycznych i odnowiła zobowiązanie do zbierania 100 miliardów dolarów rocznie od 2020 roku, aby pomóc biednym krajom obniżyć emisje – cel, który prawdopodobnie nie został osiągnięty w 2020. Przywódcy zobowiązali się również do przyspieszenia wysiłków na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i utrzymania progu globalnego ocieplenia 1,5°C.

Clean Energy Wire/Michał Perzyński

Perzyński: Miasta, woda, podróże. Zmiany klimatu i spojrzenia