Niemcy chcą ułatwić magazynowanie energii z OZE

17 października 2018, 11:00 Alert
oze wiatraki
fot. Pixabay

Operatorzy elektroenergetycznej i gazowych sieci przesyłowych zapowiedzieli we wtorek realizację projektu Power to Gas, który ma ułatwić magazynowanie energii z OZE.

TenneT, Gasunie i Thyssengas zamierzają zrealizować projekt pod nazwą „Element One”, w ramach którego w Dolnej Saksonia ma powstać instalacja pilotażowa Power to Gas (PtG) o mocy 100 MW.

Jak podkreślają uczestnicy przedsięwzięcia, technologia PtG może znacząco przyczynić się do rozwiązania problemu zależnych od pogody, a tym samym niestabilnych, jeśli chodzi o produkcję energii, źródeł OZE. Możliwość magazynowania w postaci gazu dużych ilości energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych zmniejszy obciążenie sieci energetycznej – podkreślają uczestnicy projektu.
Rozważane są dwie potencjalne lokalizacje takiej instalacji, w okolicach miejscowości Diele i Conneforde, gdzie zlokalizowane są stacje energetyczne należące do TenneT, do których trafia między innymi energia produkowana przez morskie farmy wiatrowe działające na Morzu Północnym. Energia produkowana w przez wiatraki ma być w instalacji PtG przekształcana w gaz, który ma trafiać do sieci gazowej.

W Niemczech zrealizowano już kilkadziesiąt projektów Power to Gas, a kolejne są w fazie przygotowań, jednak póki co ich skala była zdecydowanie mniejsza niż przedsięwzięcie planowane przez TenneT, Gasunie i Thyssengas.

CIRE.PL