font_preload
PL / EN
Alert 11 lipca, 2016 godz. 10:30   
REDAKCJA

Niemcy chcą uruchomić magazyn energii

thumb_semi_26aeae71cf17d007b6f65df63972d4a9

(Gramwzielone.pl)

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, to pierwszy tak duży komercyjny projekt w Europie, który zakłada wykorzystanie magazynów energii na przemysłową skalę. W niemieckim mieście Lunen, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, rozpoczął się montaż pierwszych magazynów energii w ramach projektu zakładającego zainstalowanie urządzeń o mocy 90 MW.

Uruchamiany w Lunen przemysłowy magazyn energii to pierwsza z instalacji, które powstaną w ciągu najbliższych 12 miesięcy w wybranych lokalizacjach w Niemczech. Wartość całego projektu wyniesie około 100 mln euro. Projekt jest realizowany bez jakichkolwiek subsydiów.

Pierwszy z sześciu magazynów energii posiada moc 15 MW i wykorzystano w nim technologię baterii litowo-jonowych, które dostarczyła firma LG Chem. Steag nie podaje pozostałych parametrów wykorzystanej technologii.

Instalacja jest rozlokowana na powierzchni 1 hektara i składa się z 11 kontenerowych magazynów energii. Instalacja przejdzie teraz testy i powinna wejść w fazę operacyjną w ciągu kilku tygodni.

Za budowę magazynu energii w Lunen, jak również w pozostałych pięciu lokalizacjach odpowiada firma Steag, która jednocześnie jest operatorem elektrowni, przy których powstaną instalacje magazynowania energii.

Kolejne instalacje powstaną w Herne i Duisburg-Walsum (również Nadrenia Północna-Westfalia), a także w Bexbach, Fenne oraz Weiher (Saara).

Celem projektu jest stabilizowanie pracy sieci elektroenergetycznych. Steag zapewnia, że umieszczenie magazynów energii przy elektrowniach tworzy efekt synergii w zakresie wykorzystania posiadanej infrastruktury i prowadzi do obniżenia kosztów tych inwestycji.